Cascadian Dark Ale z browaru Haust, wycieczka po lesie iglasto kakaowcowym

Czarne jak noc i gorzkie jak życie. Tak właśnie wyobrażamy sobie piwo z browaru Haust, uwarzone w stylu Cascadian Dark Ale. Będzie takie czy zaskoczy nas nutką słodyczy?

 Cascadian Dark Ale: krótki opis stylu przed piwem

Jeżeli chodzi o sam styl piwa Cascadian Dark Ale, to nic innego jak Czarne IPA, czyli mocno chmielone, ciemne piwo górnej fermentacji. Do jego produkcji zazwyczaj używa się amerykańskich chmieli, które w połączeniu z ciemnymi słodami, powinny dać gorzkie piwo o palonym aromacie. Piwa tego typu mają kolor od ciemnego brązu do czerni, a zawartość waha się w zależności od wybranego przez piwowarów wariantu warzenia.

Dark Ale…

Trzeba przyznać, że etykieta Cascadian Dark Ale z browaru Haust wygląda na zdjęciach nieco lepiej niż na żywo. Tło jest bez pomysłu, a kowbojska czcionka co prawda rzuca się w oczy, ale nie wygląda zbyt estetycznie. A całość wieńczy rozwalony na trzy części napis Cascade. Podano za to pełen skład piwa oraz radę co do wypicia piwa w ciągu 21 dni od butelkowania, a to się ceni.

haust-cascadian-dark-ale

Zapach. Butelka ładnie nam się już spociła, dlatego nie pozostaje nic innego, jak chwycić otwieracz i uwolnić piwo ze szklanego więzienia. Z butelki wyłania nam się kłąb aromatów kawowych i iglastych uzupełnionych dodatkowo o gorzką czekoladę. Jest to ciekawe połączenie, które sprawia, że trudno oderwać nos od butelki. W zapachu możemy więc, wyłapać  to co najlepsze z palonych słodów oraz mocnego chmielenia.

Wygląd. Cascadian Dark Ale jest zupełnie czarne i nieprzejrzyste. Piwo jest zwieńczone puchatą, kremową pianką, która jest bardzo trwała i praktycznie nie znika. Całośc wygląda dość stoutowo, choć może to wrażenie jest jedynie potęgowane przez wybrane przez nas szkło. Tak czy inaczej i tu jest bardzo dobrze.

Smak. Cascadian Dark Ale atakuje nas przede wszystkim agresywną goryczą, aczkolwiek ta zostaje po chwili udobruchana dzięki czekoladzie. Bardzo przyjemny smak chmieli, z solidną słodową podbudową i gorzko czekoladowym finiszem sprawia, że ciężko się od piwa oderwać. Nawet biorąc niewielkie łyki piwo całkiem oblepia podniebienie, a smak czujemy jeszcze przez dość długi czas. Ponadto w całości możemy wyczuć smak… cukierków kukułka. Kto je ostatnio jadł?

piwo-cascadian-dark-ale-z-browar-haust

…Dark Age

Cascadian Dark Ale z browaru Haust okazało się piwem bardzo smacznym. Nie przeszkadza nam nawet lekki diacetyl, objawiający się delikatnie maślanym zapachem. Na szczęście ginie on w morzu  iglaków i kakaowców, dzięki czemu możemy cieszyć się pełnią doznań zapachowych. W smaku natomiast w ogóle nie czuć wspomnianego posmaku. Jest silne i wyraźne chmielenie, które choć dość mocne, na szczęście nie spowodowało tępej i nieprzyjemnej goryczy. Amerykańskie chmiele zrobiły swoje, nadając piwu charakteru. Ten zaś, został złagodzony przez wyraźną słodowość, również uwieńczoną  gorzką czekoladą. Porównując je do innych recenzowanych przez nas piw w podobnym stylu, umiejscawiamy Cascadian Dark Ale Haust trochę niżej, niż pierwszą warkę Wojkówki Dark Ale, aczkolwiek wyżej od Permon Black I.P.A. czy poprzedniej warki Black Hope. Polecamy fanom silnego chmielenia i piw typu IPA, jak i tym którzy szukają czegoś nowego.

Cascadian Dark Ale z browaru Haust, uwypukla zalety stylu, oferując zarówno walory IPA jak i ciemnych piw.

Aczkolwiek po przekroczeniu magicznej granicy, za którą szklanka staje się mniej pełna a bardziej pusta, stwierdzamy że piwo nieco traci na swojej magii. Robi się co raz słodsze, a do głosu zaczyna dochodzić alkohol. 15 minut to jednak trochę zbyt szybko jak na piwo tej klasy. Dlatego mamy mały problem z wystawieniem oceny, jednakże, mając w pamięci pierwsze wrażenie, postaramy się ocenić CDA sprawiedliwie.

Piwna Metryczka:
alk
. 6, 5%
ekstrakt 16 BLG
IBU 65
poj 0,5l
styl Cascadian Dark Ale
Cena 8,50 zł
www.haust.pl
Gdzie wypić? beerfy.com

Nasza Ocena:
piwkopelne2
piwkopelne2piwkopelne2piwkopelne2piwkopuste2piwkopuste2

Browar ,