Oczywiście kościanym, gdyż będziemy grać w kości, a nie przemieniać się w szkielet 🙂 Jak już pewnie wiecie, oprócz picia piwa, lubimy także pograć sobie w gry planszowe, karciane etc. A ponieważ w dobrą grę najlepiej gra się w towarzystwie dobrego trunku, powstanie pozycji łączącej te dwie rzeczy było tylko kwestią czasu.
Dice Brewing to gra, w której możemy spróbować swoich sił jako piwowar. Zostaliśmy właśnie przyjęci na staż, po którym tylko jednego z graczy czeka stałe zatrudnienie. Widać, że twórcy postawili na realizm. Dlatego będziemy ścigać się w walce o receptury, a także wzajemnie podstawiać sobie nogi, aby z planów przeciwnika nic nie wyszło.
Ogólnie rozgrywka wygląda tak, że wszystkim graczom udostępnione zostaje kilka receptur. Następnie wszyscy rzucają kośćmi w czterech kolorach, symbolizującymi jasne słody, ciemne słody, chmiel i umiejętności piwowarskie. Od tych rzutów zależy, jakie piwo będziemy mogli uwarzyć.
Pierwsza z kolei osoba, która uzbiera odpowiedni zestaw zasobów, zdobywa recepturę, a następnie dostaje pół roku na uwarzenie piwa i rozpoczyna się nowa tura. Za zdobycie receptury otrzymuje się nagrody, w postaci kości, punktów zwycięstwa oraz pieniędzy. A za te ostatnie, możemy kupić dodatkowe składniki, a także żetony pozwalające na przeszkadzanie przeciwnikowi. Możemy tutaj przeprowadzić sabotaż, niszcząc jedno z pomieszczeń udostępnionych mu przez browar, np. magazyn w którym składowany jest chmiel, czy zablokować wszystkim możliwość zdobycia jednej z receptur.
Gra daje dużo zabawy, a jednocześnie wymaga od graczy sprytu i umiejętności szybkiego planowania zasobów. Podoba nam się, że w instrukcji jest powiedziane, żeby ustawić poszczególne elementy na stole, tak aby przez przypadek nie wylać piwa, a zalecany wiek graczy, zaczyna się od dwunastu lat 🙂
Szkoda jedynie, że na kartach nie znajdują się receptury z nazwami poszczególnych styli, a zamiast tego, postanowiono wymyślić nazwy dla piw, takie jak np. Crazy Santa, Spicy Liquid czy Cheap Lager. Zamiast tego mogły pojawić się coffee stout, żytnie portery czy Single Hop Amarillo India Pale Ale, co pomogło by szerzyć wiedzę o piwnych stylach. Tak czy siak, cieszymy się że ta gra powstała. Nie polecamy jedynie osobom, wyczulonym na zbytnią losowość. Ale w sumie, jest to przecież cecha wszystkich gier kościanych 😉