Festiwal Birofilia 2014 w Żywcu

Choć nie dane nam było uczestniczyć w tegorocznym Festiwalu Birofilia w Żywcu, szczegółowo śledziliśmy zarówno przygotowania jak i samo wydarzenie. Dlatego żałujemy, że nie mogliśmy wybrać się do Żywca i na własne oczy zobaczyć rzeczywisty ogrom Birofilii. Z nadzieją na przyszły rok, zapraszamy Was do poniższej lektury, w której znajdziecie parę kluczowych informacji związanymi z Festiwalem Birofilia 2014.

Dzien 1_Festiwal Birofilia_11

Zwycięzca Grand Championa Piw Domowych 2014

Tytuł ten jest najważniejszym wyróżnieniem Festiwalu przyznawanym za „najlepsze piwo roku”. W roku 2013, Grand Championem konkursu Piw Domowych został Czesław Dziełak. Tego pana można skojarzyć z piwem Brackie Imperial Indie Pale Ale, które do niedawna brylowało na półkach sklepowych. W tym roku Grand Championem został … ponownie Czesław Dziełak! Tym razem piwowar uwarzył perfekcyjnego Dubbla. Oczywiście piwo zdobyło pierwsze miejsce w kategorii najlepszy Dubbel. W nagrodę, Czesław Dziełak uwarzy swoje zwycięskie piwo w Brackim Browarze Zamkowym w Cieszynie.

Premiera piwa jest ustalona na 6 grudnia. Wtedy to piwosze z całej Polski, będą mieli okazję spróbować tegorocznego Championa. Nie możemy się doczekać!

Jeśli chcesz zobaczyć pełną listę zwycięzców, kliknij tutaj: Zwycięzcy w Kategorii Piw Domowych

W imieniu Czesława Dziełaka nagrodę Grand Championa odebrał przewodniczący Jury Krzysztof Lechowski

W imieniu Czesława Dziełaka nagrodę Grand Championa odebrał przewodniczący Jury Krzysztof Lechowski

Zwycięzcy w kategorii piw Rzemieślniczych

W konkursie piw rzemieślniczych brało udział 29 browarów, które zgłosiło 87 piw. Były wśród nich zarówno minibrowary, jak i te nieco większe jak Kormoran czy Haust. Nagrody przydzielano w pięciu kategoriach : Pilzner, Pszeniczne, Witbier, Stout, IPA. Miejsca na podium zajęły między innymi Coffee Stout i AIPA z browaru Kormoran czy Sunny Ale z Doctor Brew. Pełną listę zwycięzców możecie zobaczyć tutaj.

festiwal-birofilia

Aleja Piw Świata i Samuel Adams’ Utopias

Aleja Piw Świata zawierała ponad 600 piw, dla nieobecnych piwoszy takich jak my, jest to cios w serce. Ciekawostką Aleji była licytacja bostońskiego piwa Samuel Adams Utopias. Zostało ono zakupione przez Grupę Żywiec i wystawione na licytację. Jest to jedno z najdroższych piw świata. Dla przykładu, w roku 2013 cena sugerowana przez producenta wynosiła 199 USD za butelkę. Zawartość alkoholu Utopias przekracza 20% objętości. Co do licytacji: drugiego dnia wartość piwa dobiła do 1500 zł. Licytacja dalej będzie trwała w Internecie, a dochód z niej będzie przeznaczony na cele charytatywne.

samuel-adams-utopia-najdrozsze-piwo-swiata

Festiwal Birofilia 2014 w liczbach

Liczba uczestników: 6,5 tysiąca

Liczba piw: 620 z 6 kontynentów

Liczba piw domowych zgłoszonych do konkursu Grand Championa: 752 / w 10 różnych stylach

Liczba uczestników konkursu piw domowych: 287

Najwięcej piw zgłoszonych do konkursu w danej kategorii: Cascadian Dark Ale, 114 piw

Liczba piw zgłoszonych do Konkursu Piw Rzemieślniczych: 88

Liczba etykiet zgłoszonych do konkursu Etykiet Piw Domowych: 104

Birofilia 2014_Dzien 2_12

 Jak widać na festiwalu można było spotkać zarówno piwa unikatowe, jak i te ze zdjęcia powyżej 🙂 Tak czy siak kolejny Festiwal Birofilia już za rok!