Jak mówi legenda, ponoć powracający z Odsieczy Wiedeńskiej Jan III Sobieski, zawitał do tenczyńskiego browaru na kufelek złocistego. Pamiątka tego wydarzenia po dziś dzień, zdobi mury budynku.
O samym browarze z pewnością każdy z nas już słyszał. Zresztą pierwsze wzmianki o nim, pochodzą z 1553 roku, kiedy to na terenie wsi, stał zamek, wraz z przyległymi do niego ziemiami. Andrzej i Stanisław Tęczyńscy podzieli się tym majątkiem, w wyniku czego kasztelanowi lwowskiemu, Stanisławowi, przypadł między innymi rzeczony browar ze słodownią. Jak napisaliśmy we wprowadzeniu Jan III Sobieski odwiedził osobiście browar. Niestety w kolejnych latach, historia nie była dla Tenczynka zbyt łaskawa. W 1720, niemalże cała wieś została zniszczona przez pożar. Na szczęście udało się ją odbudować. Złote czasy nastąpiły w połowie XIX wieku, kiedy to hrabia Adam Potocki, zbudował w Tenczynku browar oraz gorzelnię. Piwo stało się sławne na europejskim rynku zdobywając m.in. medale na targach w Londynie w 1864 czy złoty medal w Pilźnie w 1904 roku. Po II Wojnie Światowej, budynek wszedł w skład Zakładów Przetwórstwa Warzywno-Owocowego. W 2014 roku został on wykupiony przez Browary Regionalne Jakubiak, zaś niedawno, przeszedł w ręce nowego właściciela, który planuje tchnąć w browar nowe życie.
W swojej ofercie browar Tenczynek zawarł dwie linie piwa. Klasyczną oraz P. W skład tej pierwszej wchodzą style, do których polscy klienci zdążyli przywyknąć, a więc Lager, Pils, Pszeniczne, Marcowe i Bock. W skład kolekcji piw przez wielkie „P”, wchodzą jak na razie trzy style: IPA, Milk Stout i American Wheat. Ta druga linia ma systematycznie wzbogacać się o nowe style, które trafią przede wszystkim w gusta piwnych smakoszy. Co do smaku tychże, już niedługo będziecie mieli okazję przeczytać ich recenzje na naszej stronie.
Recenzja Pils, Lager i Pszeniczne