Piwo – Najlepsze piwa z polskich sklepów

W nasze ręce wpadła ostatnio książka Bartosza Senderka, znanego szerzej z piwnego bloga Mój Kufelek. Nosi ona tytuł „Piwo. Najlepsze piwa z polskich sklepów” i jest skierowana przede wszystkim do piwoszy, którzy dopiero zaczynają odkrywać, że piwny świat nie ogranicza się do eurolagerów. Przyjrzyjmy się więc bliżej tej publikacji.

piwo-nalepsze-piwa-z-polskich-sklepów

Książka ukazała się 28 sierpnia 2015 roku i w większości składa się z krótkich opisów, wybranych piw. Tych udało się zebrać prawie sto i podzielić na osiem grup, odpowiadających temu, w jakim stylu zostały dane piwa uwarzone. Każda grupa została dodatkowo opatrzona krótkim opisem danego stylu. Co do samych piw, możemy przy nich znaleźć krótką notkę na temat samego piwa, czasem parę słów o jego smaku lub jakąś ciekawostkę. Pod każdym piwem, znajduje się ramka, z której możemy dowiedzieć się paru standardowych informacji o kraju, z którego dane piwo pochodzi, w jakim jest stylu, o jego mocy, barwie czy zalecanej temperaturze serwowania. To co nam się podoba, to również informacja o jego dostępności. Dzięki niej, możemy się dowiedzieć czy piwa warto szukać w najbliższym markecie, czy lepiej byłoby wybrać się do sklepu specjalistycznego. W ramce znajduje się również cena, jednak jest ograniczona do ilości symbolów $. Im więcej tym piwo droższe.

Na samym początku książki, możemy poczytać trochę o produkcji piwa i jego składnikach. Znaleźć można również kilka porad dotyczących degustacji, a także obalone zostają piwne mity. Na samym zaś końcu, znajduje się słowniczek, pozwalający zrozumieć zwroty, pojawiające się w piwnym slangu.

piwo-co-warte-wiedziec-o-piwie

Książka wydana jest w miękkiej oprawie i wydrukowana na grubym papierze. To co najbardziej nam się podoba to świetne zdjęcia piw oraz zwięzłe opisy. Niestety, w przypadku niektórych piw, te opisy mogą okazać się zupełnie nieprzydatne dla kogoś, kto właśnie wybiera jakiego piwa by się napił. Często ograniczają się do krótkiego opisu stylu, po którego przeczytaniu dalej nie wiedzielibyśmy czy chcemy sięgnąć po daną markę czy też nie. Zastanawia nas też, jakimi kryteriami kierowano się przy wyborze danego piwa, jednakże na naszym rynku dostępnych jest tyle marek, że wszystkich z pewnością nie dałoby się tutaj wymienić. Dlatego domyślamy się, że zdecydowano się w tej kwestii na kompromis i wybrano piwa najbardziej reprezentatywne według subiektywnej oceny autora.

najlepsze-piwa-z-polskich-sklepów

Piwo, Najlepsze piwa z polskich sklepów to interesująca pozycja. Jeżeli ktoś preferuje książki od przeglądania stron o piwie, z pewnością odnajdzie tu wiele dla siebie. Ta publikacja jest po prostu wydrukowaną esencją internetowej wiedzy. Jeżeli zaś ktoś woli informacje podane w sposób elektroniczny, to niestety wydawnictwo nie oferuje mu nic, czego nie dałoby się wyszukać. Polecamy jako prezent dla piwoszy, którzy cenią sobie informacje w wersji wydrukowanej. Mówimy o prezencie, ponieważ skoro czytacie naszą stronę, to z pewnością należycie do grupy, która o piwie woli czytać za pośrednictwem przeglądarki 🙂