Blueberry Maple Stout

Flanelowa koszula, zadbany zarost i fryzura, a także zamiłowanie do kraftowego piwa. Z pewnością sporo z naszych czytelników pasuje jak ulał do tego opisu, a my z zaszczytem dedykujemy ten wpis, wspomnianej właśnie grupie zawodowej. Drwalom.

Piwko, które wpadło nam dzisiaj w ręce to Blueberry Maple Stout z  browaru Saugatuck. Pochodzącego ze Stanów Zjednoczonych Stouta, kupiliśmy na Ukrainie, a następnie przywieźliśmy do Polski, gdzie raczymy się nim słuchając japońskiej muzyki. Wspomniany Browar działa od 2005 roku, w stanie Michigan, gdzie oprócz wypicia ich autorskiego piwa, można raczyć się daniami z kreatywnego menu przy browarnej restauracji. Sami piwowarzy twierdzą, iż ich piwo smakuje jakby wcisnąć do szklanki naleśniki jagodowe i obficie oblać syropem. Miejmy nadzieję, że konsystencja, będzie bardziej zdatna do picia.

Czas się narąbać

Po przelaniu do szklanki, zauważyliśmy iż piana jest ciemna, lecz niezbyt imponująca. Samo piwo jest czarne i nieprzejrzyste, niczym noc w sosnowym lesie. Zapach jest typowy dla stoutów, a więc czekoladowo kawowy z delikatnie miodową nutką. Bez bicia przyznajemy się, iż brakuje nam nieco doświadczenia, gdyż nie mieliśmy jeszcze okazji spróbować syropu klonowego, więc ciężko nam odnieść się do jego wpływu na zapach i smak. Warto jednak wspomnieć, iż tym co zdecydowanie dominuje odczucia smakowe, są jagody, przy którym wspomniane wcześniej nuty, schodzą na dalszy plan.

W smaku jest podobnie, od początku łyku, aż do samego końca czujemy przyjemny smak jagód. Na początku pojawiają się same, aby następnie wrócić i połączyć się z gorzką czekoladą. Na finiszu pojawiają się chmielowe nuty, nadające delikatnej goryczy oraz przyjemny acz delikatny miodowy posmak (to chyba ten syrop, choć nie damy żadnemu drwalowi sobie za to ręki uciąć). Gorzka czekolada oraz jagody pozostają na języku jeszcze długo po przełknięciu piwa. Blueberry Maple Stout ma typowo deserowy charakter, dzięki swojej delikatności, niskiej goryczy oraz przyjemnej, jagodowej czekoladzie. Gdyby nie wysycenie, czulibyśmy się, jakbyśmy pili jagodowe-czekoladowe ciasteczko.

Blueberry Maple Stout to bardzo smaczne i aksamitne w smaku piwo, które z pewnością przypadnie do gustu, każdemu kto ceni w piwie jego słodycz, owocowy smak i delikatność bardziej, niż gorycz. Słodowa podbudowa idealnie współgra z innymi nutami smakowymi. Polecamy Blueberry Maple Stout, gdyż dawno nie piliśmy piwa, w którym udało się sprawić, że owoce nie smakują sztucznie, a przy tym idealnie komponują się ze słodami i chmielami. Browarnikom z Saugatuck udała się ta sztuka.

Piwna metryczka:
Alk. 6%
Poj. 355ml
IBU 26

Nasza ocena:

 

Browar ,