Piwojad Suska – Smoked Plum Robust Brown Porter

Z czego słynie Małopolska. Z dawnej stolicy Polski, miejsca narodzin papieża czy regionu z którego pochodzi jedyny, prawdziwy oscypek. Tak się składa, że nie jest to jedyna regionalna potrawa pochodząca z tego województwa. Mowa tutaj o suszonych owocach śliwy domowej, czyli susce sechlońskiej. I to właśnie od niej nazwę dla swojego piwa wziął browar Piwojad, który notabene, również pochodzi z małopolski.

Kiedy regionalna potrawa spotyka się z rzemieślniczym piwem

Zresztą, suska sechlońska jest jednym z najważniejszych składników tego piwa. Tym razem mamy do czynienia ze Smoked Plum Robust Brown Porterem. Spodziewamy się więc charakterystycznego dymu, który pochodzi zarówno z palonego jęczmienia, jak i z wędzonej śliwy. Piwo ma ponad 6% alkoholu, jednak dodatek płatków owsianych, powinien skutecznie złagodzić jego charakter. Trzeba przyznać, że piwo zapowiada się naprawdę świetnie. Przelejmy je więc do pojemnika, w którym będziemy mogli podziwiać jego walory zapachowe i wizualne.

Porter z dodatkiem suszonych śliwek

Piwo ma kolor ciemnego brązu i przykryte jest niską pianą. Jest nieprzejrzyste, co przy tym kolorze nie powinno dziwić. W zapachu wyczuwamy przede wszystkim czekoladę, kawę oraz wspomniane już śliwki. A nad tym wszystkim unosi się delikatny, wędzony aromat, który z pewnością okaże się wyraźniejszy w smaku.

I tak też, jest. Smak dymu, jest najwyraźniej wyczuwalny. Zaś zaraz za nim pojawia się czekolada deserowa i śliwka. W sumie to od czekolady wszystko się zaczyna, aby następnie przysłonić nam smak gęstymi oparami dymu, z którego zaś powoli wyłania się śliwa. Na końcu zaś pojawia się kawowa gorycz, która połączona ze śliwką, zostaje dość długo na podniebieniu.

Kiedy Suska spotyka rzemieślnicze piwo

Suszone śliwki i porter

Trzeba przyznać, że Suske to kolejne porządne piwo od Browaru Piwojad. Jest dość konkretne, a poszczególne smaki są ze sobą bardzo dobrze zgrane. Podoba nam się przede wszystkim pojawiająca się na początku słodka czekolada, które przechodzi w bardzo wyraźny dym, aby pożegnać nas suszoną śliwką i kawową goryczą. Rekomendujemy to piwo każdemu, kto lubi takie smaki i ma ochotę na smaczne, ciemne piwo, które sączy się powoli i cieszy każdym łykiem. Polecamy, zwłaszcza jeżeli smakowało ci Big Foot z kolaboracji Birbanta i Piwnej Stopy. My osobiście stawiamy to pierwsze minimalnie wyżej od Suske. Jednakże obydwa piwa są naprawdę świetne 🙂

Piwna metryczka:
Alk 6,4%
Ekstrakt 16P
Słody jęczmienny, jęczmień palony, pszeniczny
Dodatki szuszona śliwka, płatki owsiane

Nasze ocena:

 

Browar ,