Browar Tenczynek niedawno zmienił właścicieli. Nowi posesorzy postanowili wystartować z grubej rury, oferując piwoszom aż osiem nowych piw, sprzedawanych w dwóch liniach produktowych. W tym artykule zajmiemy się linią standardową, w ramach której, browar oferuje nam pięć gatunków piwa.
Opowiedzmy na początku zbiorczo o etykietach piwa…
Zacznijmy więc od recenzji Pilsa. Sam gatunek, powstał oczywiście w Pilźnie i zdobył popularnośc jako pierwsze, idealnie klarowne piwo. Dzisiaj ta klarowność już na nas wrażenia nie robi, jednak w XIX wieku musiało zrobić niemałe wrażenie. Piwo produkowano z lokalnych składników, to jest słodu Pilzneńskiego oraz chmielu Żateckiego. Jest to piwo lekkie o średnim do wysokiego wysyceniu dwutlenkiem węgla i raczej niewielkiej mocy. Zobaczmy jak na tle tego opisu wygląda tenczyński Pils.
Pils
Rzeczywiście jest to piwo przejrzyste, o słomkowej barwie i wysokim wysyceniu. Piana składa się ze sporych bąbelków i dość szybko znika. W czasie kiedy to piszemy, pęcherzyki powietrza przez cały czas wędrują ku tafli. Zapach jest delikatny i raczej słodowy. W smaku zaś mamy do czynienia z klasycznym pilsem, o lekkiej goryczce o ziołowym charakterze, wzmacnianym dodatkowo przez wysokie wysycenie. Piwo świetnie gasi pragnienie i z chęcią sięga się po kolejny łyk. Brak tutaj cech, które często rażą w pilsach znanych marek, jak nieprzyjemny posmak czy zapach. Mamy za to po prostu przyjemne, rześkie piwo, które dobrze się pije. Niestety nie jest to nasz ulubiony styl, gdyż ze względu na wysycenie, rośnie po nim brzuch (na szczęście na drugi dzień wraca do standardowych rozmiarów 🙂 ).
Piwna metryczka:
Alk. 5,4%
Ekstrakt 12,5%
Słody jęczmienne (pilzeński, karmelowy jasny crystal maple)
Chmiele Marynka, Hallertauer Mittelfruh
Pszeniczne
Przejdźmy teraz do kolejnego piwa z browaru Tenczynek. Nasz wybór padł na Pszeniczne, a zaraz po zdjęciu blaszanej czapeczki z butelki, poczuliśmy przyjemny słodki i bananowy zapach. Dla odmiany mamy tu do czynienia z dość niskim wysyceniem, a piana nawet nie zdążyła się wytworzyć. Jest całkowicie mętne i nieprzejrzyste, a w jego toni unoszą się większe drożdżowe osady. Piwo ma bardzo ładny żółty kolor i wygląda zachęcająco. Pierwszy łyk zdradza, iż Pszeniczne z browaru Tenczynek smakuje równie dobrze. Jest bardzo delikatne w smaku i wyraźnie słodowe. Nuty bananowe oraz goździkowe są bardzo wyraźnie wyczuwalne, przy niemalże zerowej goryczce. Trzeba przyznać, iż jest to naprawdę dobre pszeniczne piwo, które wyróżnia się na tle innych piw z średnich browarów swoją słodyczą i delikatnością.
Piwna metryczka:
Alk. 4,8%
Ekstrakt 12,5%
Słody jęczmienne (pilzneński, monachijski, karmelowy jasny, crystal maple), pszeniczny, pszeniczny ciemny
Chmiele Hallertauer Tradition, Hallertau Hersbrucker
Lager
Na koniec tego wpisu zostawiliśmy sobie piwo Lager. Oczywiście nie jest to styl, po którym spodziewalibyśmy się jakichś fajerwerków. Dlatego liczymy na lekkie, pijalne i sesyjne piwo. Po przelaniu do kufla, można zauważyć, iż ma ono wysoką, białą pianę, wypełnioną dużymi pęcherzykami. Samo piwo ma kolor słomkowy i jest przejrzyste. Z kufla unosi się zaś delikatnie ziołowy aromat, który zapowiada ciekawe chmielowe aromaty. Weźmy więc pierwszy łyk. Niestety tutaj już tak kolorowo nie jest. Na początku pochwalmy piwo za umiarkowane wysycenie, dzięki któremu piwo bardzo dobrze się pije. Na finiszu mamy zaś wspomnianą już przyjemną, chmielową goryczkę na niskim poziomie, która zachęca do sięgnięcia po kolejny łyk. Obydwie wspomniane zalety piwa, zostają zepsute metalicznym startem, przez który ciężko nam się cieszyć z jego smaku.
Piwna metryczka:
Alk. 5%
Ekstrakt 11,5%
Słody pilzneński, karmelowy jasny (crystal maple), wiedeński
Chmiele Marynka, Lubelski
Podsumowanie
Podsumowując pierwsze trzy piwa z klasycznej serii browaru Tenczynek, musimy powiedzieć, iż zapowiada nam się kolejny ciekawy browar prezentujący piwa ze średniej półki. Mamy nadzieję, iż kosztowany przez nas Lager się poprawi, a trafiliśmy jedynie na niezbyt udany egzemplarz. Nie zrozumcie nas źle, piwo z pewnością nie jest zepsute, jednakże ta wada, której niektórzy piwosze pewnie nawet nie zauważają, sprawia, iż nie możemy wystawić mu wysokiej noty. Pils zaś był bardzo poprawny i spełniający wymagania tego stylu. Jeżeli gustujecie w pilsach, sprawdźcie propozycję browaru Tenczynek. Na koniec czas na kilka słów o Pszenicznym. Tutaj browarnicy mają być z czego dumni. Przyjemne bananowo-goździkowe aromaty są główną zaletą tego piwa. Ponadto cała słodowa podbudowa oraz jego delikatność, sprawia iż warto postawić Pszeniczne z browaru Tenczynek, pośród najlepszych tego piw ze średniej półki. Z czystym sercem możemy je polecić.
W kolejny wpisie zaprezentujemy pozostałe dwa piwa z klasycznej linii browaru Tenczynek. Zaś dla piw z linii P, przygotujemy osobne artykuły, gdyż z pewnością będzie o nich więcej do napisania.
Nasza ocena Pils:
Nasza ocena Pszeniczne:
Nasza ocena Lager: