Salty Barbara – gose z rabarbarem

Ale się ostatnio posypało słonych piw, warzonych w pocie czoła, przez spoconych browarników. Jednym z dzieci tej ciężkiej pracy jest Słona Baśka, której już za chwile posmakujemy.

Salty Barbara z browaru Alebrowar to gose z dodatkiem rabarbaru. Każdego, kto jeszcze nie miał styczności z Gose, na szybko informujemy, iż jest to niemiecki styl piwa, które słynie głównie z tego, że warzy się je z dodatkiem soli, a nierzadko również z kolendrą. Słona Baśka częściowo wpisuje się w ten schemat, z tym, że poza wspomnianymi składnikami, dodano również soku z rabarbaru. No to sprawdźmy.

Słona Baśka przeprowadza atak na smoku

Salty Barbara ma bursztynowy kolor i jest mętne, niemalże nieprzejrzyste. Piany brak, na powierzchni piwa nie wytworzyła się nawet lekka mgiełka.

Piwo ma bardzo rześki, owocowy zapach, zabarwiony dodatkowo kolendrą. Niestety nie jest on na tyle intensywny, aby zbyt długo o nim pisać, więc przejdźmy od razy do tego co najlepsze.

Do picia. Już pierwszy łyk pozwala się przekonać, iż mamy do czynienia z nietypowym piwem, które z pewnością nie każdemu przypadnie do gustu. Tym co jest wyczuwalne od razu jest przede wszystkim kolendra. Jednakże poza tą przyprawą, dość wyraźnie czuć przyjemny słony posmak, który w połączeniu z kwaśnym rabarbarem, daje naprawdę interesującą mieszankę. Jakby tego było mało, Słona Baśka żegna nas lekką chmielową goryczą.

alebrowar-salty-barbara

Gose przełamane rabarbarem

Salty Barbara to kolejne piwo w stylu gose, które ostatnio piliśmy. Wcześniej degustowany Gosebuster, był zdecydowanie bardziej płytki w smaku. Salty Barbara to naprawdę świetnie, rześkie piwo. Dodatek soku z rabarbaru był świetnym pomysłem, który nadał piwu bardzo przyjemnego, owocowego posmaku. Krótko mówiąc, jeżeli to ma być twój pierwszy kontakt z piwem w stylu gose, to Salty Barbara jest idealną propozycją. Piwo nie jest zbyt słone, a wszystkie składniki smakowe, są bardzo dobrze wyważone, dając po prostu smaczne i pijalne piwo. Polecamy.

Piwna metryczka:

Alk. 4,7%
Ekstrakt 12%
IBU 15
Słody pilzneński, pszeniczny, cararet
Chmiele Hallertauer Tradition
Dodatki płatki owsiane, sok z rabarbaru tłoczony na zimno, sól, kolendra
Cena 8,60zł

Nasza ocena:

piwkopelne2piwkopelne2piwkopelne2piwkopelne2piwkopolpelne2 piwkopuste2

Browar ,