Piwojad Double Citrus Smoothie

Niedawno dostaliśmy paczuszkę, w której ukryte było dziwne zwierzę. Jak się okazało, był to Piwojad, a konkretnie rzecz ujmując, IPA z Browaru Piwojad, pełna owocowych dodatków. Znalazło się tu miejsce zarówno na sok z pomarańczy, mandarynek i grejpfrutów, jak i nawet dla laktozy i zestu. Czas więc, abyśmy sami stali się piwojadami.

Piwo, o którym mowa, to Double Citrus Smoothie. Charakteryzuje się ono nieprzeciętną goryczą (na poziomie 56 IBU) oraz mocą (na poziomie 8,4%), co nas bardzo cieszy. Ciężko powiedzieć jaką rolę odegra tutaj laktoza, zwłaszcza gdy mamy prawo spodziewać się piwa wyjątkowo kwaśnego i gorzkiego. W końcu w składzie możemy znaleźć sok z cytrusów czy amerykańskie chmiele oraz zest. Jeżeli, ktoś jeszcze nie spotkał się z tym określeniem, to pragniemy poinformować, że zest to po prostu skórka z cytrusów, w tym wypadku zaś, chodzi o skórkę pomarańczy.
Piwojad - owocowe ipa z dodatkiem pomarańczy, mandarynek i grejpfrutów

Piwolew zastawia pułapkę na owocowe piwo

Piwo zostało już przelane do szklanki, gdzie okazało się mętnym płynem, o pomarańczowej barwie. Czyżby ta mętność była zasługą laktozy? Piana jest niska, lecz znika bardzo powoli i jest bardzo gęsta.

Co do zapachów to trzeba przyznać, że piwo pachnie niesamowicie owocowo i soczyście. Jeżeli będzie również tak smakować, to będzie naprawdę świetnie. Póki co czujemy, jakbyśmy wąchali sam sok, zabarwiony dodatkowo żywiczno sosnowymi aromatami. Niebo w nosie.

W smaku również jest bogato. Trzeba przyznać, że piwo jest słodsze niż się spodziewaliśmy, zwłaszcza na początku łyku. Wtedy też dominującym smakiem jest mandarynka. Następnie piwo  przechodzi do charakterystycznego smaku pomarańczy, który jest mniej intensywny niż wspomniane mandarynki, aby na finiszu uraczyć nas wyraźnym grejpfrutem z dodatkiem iglaków. Kolejne smaki towarzyszą nam, przez cały czas trwania łyku i nawet po przełknięciu, są nadal wyczuwalne. Pycha.

Piwozjad

Double Citrus Smoothie to naprawdę pyszne piwo, które z pewnością przypadnie do gustu każdemu, kto docenia w piwach ich owocowość i rzeszkość. Piwojad dostarczył nam napój, który idealnie łączy w sobie smak soków owocowych oraz gorycz piwa typu IPA. Nam bardzo smakuje i mamy nadzieję, że uda nam się go napić gdy na dworze będzie już skwar. A póki co go sobie wyobrażamy.

Zdjęcia produkcji piwa otrzymaliśmy od browaru Piwojad 

Piwna metryczka:
Alk.  8,4%
Ekstrakt 22p
Słody jęczmienny, pszeniczny
Chmiele Citra, Simcoe, Amarillo
Dodatki laktoza, płatki owsiane, zest z pomarańczy, sok z pomarańczy, sok z mandarynek, sok grejpfrutów

Nasza ocena:

Browar ,