Piwni Koledzy – Piwo Jasne – ten z czapką i koszulą w paski

Nie tak dawno, zawitali do nas piwni koledzy. Każdy z nich, preferował inny styl piwa, więc postanowiliśmy bliżej zapoznać się najpierw z tradycjonalistą. Piwny kolega w zielonych barwach, reprezentuje styl o nazwie „piwo jasne”.

Cała seria piw „Piwni koledzy” została uwarzona przez browar Jan Olbracht. Najprawdopodobniej ich celem, było uwarzenie kolekcji najpopularniejszych stylów piwa o sesyjnym charakterze (czyli po prostu takich, które można pić jedno za drugim). Pierwszy z nich, to po prostu piwo jasne. Prosty wyraz twarzy, czapeczka z chmielem i koszula w paski, sugerują, że będziemy tutaj mieli do czynienia z tradycyjnym ALE. Jesteśmy ciekawi, jak browarnikom rodem z Torunia, udało się ugryźć ten temat.

Piwni koledzy Jan Olbrachta

Piwny Kolega Piwo Jasne, jest piwem o kolorze jasnożółtym. Jest mętne, a na jego powierzchni unosi się niska piana, oblepiająca szkło. Na pochwałę zasługuje lacing, utrzymujący się ładnie przez całą degustację.

Zapach nie jest zbyt wyrazisty, ale można w nim wyczuć lekko słodkawy aromat, który spodziewalibyśmy się znaleźć raczej w piwie pszenicznym. Na razie wszystko wskazuje na to, iż mamy do czynienia z lekkim piwem, o niezbyt angażującym smaku.

Po pierwszym łyku, okazuje się iż „Piwo Jasne” jest właśnie lekkim piwem, o niezbyt angażującym smaku. Jednakże nie jest to typowy lager, jakiego znajdziemy w każdym sklepie. W smaku również utrzymuje się delikatnie słodki posmak, który ciężko zidentyfikować. Piwo ma delikatną goryczkę, która jest bardzo przyjemna i długo utrzymuje się w ustach.

Po prostu jasne

Jak się okazuje, kolega w czapce, to właśnie ten kumpel, który zbyt wiele od życia nie wymaga i po prostu żyje chwilą. Co za tym idzie, Piwo Jasne to oczywiście po prostu piwko, które bez głębszej refleksji, należy sączyć jedno po drugim. I nie ma co ukrywać, że kryje się za nim jakaś głębsza idea. Ale trzeba przyznać, iż jest to piwo po prostu smaczne. Ciężko znaleźć tutaj cokolwiek, do czego można by się przyczepić. No chyba, że do ceny.

Piwna metryczka:
Alk. 5,6%
Ekstrakt 12,5%
IBU 22

Nasza ocena:

Browar ,