Piwojad Vermont New England IPA

Dostaliśmy kolejne piwo od browaru, który nie wie, że piwa się pije, a nie je. Tym razem jest to Vermont, czyli piwo w stylu New England IPA.

Vermont to piwo o umiarkowanej mocy, lecz za to, jak obiecują browarnicy, z konkretną goryczką i owocowością. Na jego nazwę, wybrano jeden ze stanów, wchodzących w skład regionu zwanego Nową Anglią, znanego jako kolebka kultury Stanów Zjednoczonych. Nie powinno więc dziwić wykorzystanie chmieli odmian Mosaic i Galaxy. Ale przejdźmy lepiej do degustacji.

Vermont ma kolor bursztynowy i jest bardzo mętne, niemalże mleczne. Na jego powierzchni utworzyła się spora, gęsta piana, która dość długo się utrzymuje. W zapachu możemy wyłapać sporo chmielowych aromatów, w których najłatwiej nam wyłapać oczywiście cytrusy oraz sosnowo-żywiczne nuty. W tle jednak majaczą też słodkie owoce, które na razie ciężko nam zidentyfikować… Zobaczmy czy kubki smakowe lepiej poradzą sobie z rozpoznawaniem smaków, niż nasze zakatarzone nosy.

piwo vermont

Po przelaniu zawartości szklanki do ust, możemy stwierdzić, iż mamy do czynienia z bardzo smacznym IPA o raczej średnim ciężarze. Na początku witają nas przyjemne sosnowe aromaty oraz słodki, owocowy posmak, który niemalże od razu przechodzi do goryczy na średnim poziomie oraz grejpfrutowego finiszu. Piwo nie zachwyca paletą barw, ale jest bardzo rześkie i naprawdę do niczego nie da się tutaj przyczepić. Nawet lacing pozostaje na powierzchni przez cały czas pisania tej recenzji.

Piwojad Vermont to świetne rześkie IPA. Chmiele nadały mu bardzo przyjemnych aromatów. Z pewnością można je polecić każdemu, kto jest fanem chmieli rodem zza oceanu. Odnajdzie tu wszystko, czego można by oczekiwać po solidnie nachmielonym trunku. Kolejne udane piwo z browaru Piwojad.

Nasza ocena:
 

Piwna metryczka
Alk.
4,8%
Ekstrakt
14 P
IBU
48
Słody
jęczmienne
Chmiele
Galaxy, Mosaic
Dodatki
płatki owsiane

Browar ,