Tenczynek American Wheat

Czas na kolejne piwo z Browaru Tenczynek, oznaczone wielką literą P. Recenzja poprzedniego piwa z tej serii pojawiła się już na naszej stronie, a dziś przyszedł czas na degustację piwa w stylu American Wheat.

Biała etykieta i żółta litera P wywołują, zapewne zamierzone, skojarzenie z piwem rześkim, a więc idealnym na gaszenie pragnienia w czasie upałów. Oczywiście rozkoszując się złotym trunkiem na słońcu łatwo zapomnieć o ochronie naszego organizmu przed przegrzaniem. Dlatego pamiętajcie, aby w czasie upałów chronić głowę przed słońcem za pomocą jakiegoś nakrycia (nie sprawdzi się tutaj na przykład kask z miejscem na puszki, ponieważ ich zawartość szybko by się zagrzała). Nie zapomnijmy również, iż wbrew pozorom, piwo raczej odwadnia niż nawadnia organizm, dlatego podczas upałów warto się nim raczyć, lecz nie można zapominać, aby odpowiednio się nawodnić. I oczywiście postarajmy się uniknąć poparzeń słonecznych, o które latem naprawdę łatwo. No,  a teraz przejdźmy do właściwej degustacji.

Na ochłodzenie

Piwo ma żółty kolor i niewysoką pianę, złożoną ze średnich pęcherzyków. Jest delikatnie mętne, jednakże w węższej części szklanki, niemalże przezroczyste. Zapach jest bardzo delikatny i można w nim wyłapać charakterystyczny słodowy aromat, uzupełniony o słabiutką pomarańczę. Sprawdźmy co znajdziemy w smaku.

Piwo ma łagodny start, który po chwili przechodzi do raczej ostrawej goryczy na średnim poziomie oraz kwaśnym posmaku. Nie jest to kwasek, który by jakoś przeszkadzał w smakowaniu piwa. Przeszkadza natomiast jego płytki smak, gdyż poza wspomnianymi smakami, ciężko znaleźć tutaj cokolwiek innego. Mamy natomiast zwyczajne, pijalne piwo o średniej goryczce.

Lekkie i rześkie

American Wheat z linii P niczym nie zachwyca, aczkolwiek niczym również nie odstręcza. Jest to po prostu pijalne piwo w tym stylu, w którym nie da się odnaleźć nic wyjątkowego. Dlatego fanom piw pszenicznych polecilibyśmy raczej pszeniczne z klasycznej linii piw Tenczynek. Fanom lekkich piw o średniej goryczce American Wheat się spodoba, jednakże istnieje szansa, iż mają już oni ulubione piwa w tym stylu, z którymi Tenczynkowi niestety nie uda się konkurować. Na końcu zaś zaznaczymy, że piwo spodoba się każdemu, kto przepada za goryczką, lecz nie lubi gdy jest ona zbyt nachalna. Tutaj piwo może się spodobać, lecz już niedługo sprawdzimy jak wypada przy swoim czerwonym koledze nazwanym po prostu IPA.

Piwna metryczka:
Alk. 4,5%
Ekstrakt 11,5%
IBU 23
Słody jęczmienne (Pale Ale, Karmelowy Jasny), pszeniczny jasny
Chmiele Mosaic, Cascade, Amarillo

Nasza ocena: