Duży Volt by Wiesław Wszywka

Dzisiaj wpadło nam w ręce piwo sygnowane podpisem oraz twarzą znanego celebryty, mianowicie, Wiesława Wszywki. Smakosza wszelakich pokarmów i napoi. Za piwo odpowiedzialny jest browar Brodacz, który postawił na mocne IPA na polskich chmielach. Musimy przyznać, że solidne nachmielenie, raczej nie kojarzy nam się z wytrawnym gustem pana Wiesława. Tak czy owak, warto by spróbować, czym że jest ten, no, Duży Wolt.

Duży Wolt nie wziął swojej nazwy znikąd, gdyż charakteryzuje się, konkretną mocą na poziomie 9%. A propos de facto, IBU również jest niczego sobie, gdyż wynosi aż 85. W składzie, poza standardowym zestawem polskich chmieli, czyli  Iungą, Marynką i Sybillą, znalazło się również miejsce na Oktawię oraz Puławski. Tył etykiety jest uzupełniony o komentarz samego Wiesława Wszywki oraz browaru Brodacz. Możemy się z niego dowiedzieć, że piwo to miód w gębie, a chmiele zostały pozyskane od firmy Polish Hops. No to tyle informacji na wstępie, a teraz…

pierdykniem bo odwykniem

Duży Volt ma 9%

Duży Volt jest mętne i ma kolor bursztynowy, czy nawet jasnego brązu przechodzącego w pomarańcz. Piana jest niska i składa się z dużych pęcherzyków.

Piwo ma przyjemny, ziołowo-cytrynowy zapach. Wydaje się rześkie, a sam aromat nie jest zbyt intensywny.

Duży Volt, na początku wabi słodkim startem, sprawiając wrażenie iż jest dobre dla dzieci. Jednakże po chwili, w grę wchodzą chmiele nadając piwu goryczki na średnim poziomie, która i tak jest słabsza niż wspomniana już słodycz. Na finiszu żegna nas dość delikatny alkohol, który lekko piecze w gardło, jednakże i tak trzeba przyznać, że jest dość sprytnie ukryty jak na 9%. Nad całością unosi się ponadto bardzo przyjemny i rześki, cytrynowo-ziołowy aromat. Wszystkie te trzy smaki bardzo dobrze ze sobą współgrają. Najbardziej wyczuwalna jest słodycz, której akompaniują nieco mniej wyraźne gorycz oraz rześki aromat. Pomimo wysokiego IBU oraz mocy, Duży Volt jest nadal bardzo pijalny.

Browar Brodacz i ich popisowy Duży Volt

Podsumowując. Piwo jak piwo, smakuje jednakowo. Czyli wspaniale.

A Duży Volt, w kategorii mocnego polskiego IPA, to po prostu niebo w ziemi. Jest to zdecydowanie najlepsze polish IPA jakie dane nam było w ostatnim czasie skosztować. Tym razem nie postawiono tutaj na dominację goryczy i chmielowych aromatów, dzięki czemu bardzo dobrze współgrają one z pozostałymi nutami smakowymi. Chmiele zostały połączone w bardzo dobrych proporcjach, dzięki czemu ani nie zagłuszają, ani nie giną w solidnej słodowości. Duży Volt to konkretne, choć słodkie piwo, które z pewnością ucieszy amatorów mocnego IPA. Robiliśmy jednak sondę wśród znajomych i tutaj opinie wahają się od „świetne” do „nie da się pić!”. Trzeba więc przygotować się na to, że to piwo jest jak Wiesław Wszywka. Nie każdemu podpasuje. Przyznamy szczerze, że gdzieś w recenzji, chcieliśmy wykorzystać frazę „badziewie do badziewia”, jednakże nie ma tu na nią miejsca, a Duży Volt po prostu nam smakuje.

wieslaw-wszywka-browar-brodacz-duzy-volt

Piwna metryczka:

Alk. 9%
IBU 85
Ekstrakt 19 stopni BLG
Słody pale ale, pilzneński, pszeniczny, wiedeński
Chmiele Iunga, Marynka, Oktawia, Sybilla, Puławski
Cena 8,50zł
Styl Polish Double IPA

Nasza ocena:

piwkopelne2piwkopelne2piwkopelne2piwkopelne2piwkopelne2  piwkopuste2

Browar ,