Ста́рый Ме́льник czyli Stary Melnik

 

Co ma Melnik do wiatraka?

Trzymam właśnie w dłoniach beczułkowatą butelkę, ozdobioną rysunkiem wiatraka. Wygląda ona bardzo ładnie i zdecydowania przyciąga uwagę, stojąc pomiędzy swoimi smukłymi koleżankami. Toteż nie powinno dziwić, ze od razu znalazła się w koszyku. Mowa o piwie Ста́рый Ме́льник, czyli Stary Melnik.

Piwo z beczki czy beczułkowatej butelki?

Melnik to rosyjska marka piwa, która urosła do rangi jednego z najpopularniejszych piw rosyjskich, gdzie zajmuje zaszczytne miejsce wraz z marką Baltika. Ze strony producenta, możemy się dowiedzieć, iż  Ста́рый Ме́льник jest produkowany w pięciu fabrykach, zlokalizowanych w Moskwie, Nowosybirsku, Rostowie nad Donem, Kazaniu i Ufa. Egzemplarz, który udało nam się zdobyć, pochodzi najprawdopodobniej ze stołecznego browaru, jednak pewności nie mam.  Wiem natomiast, że marka istnieje od 1999 r. i ma w swojej ofercie aż 9 rodzajów Mielnika. Mój Stary Melnik, czyli из Бочонка Насыщенное ( znany translator przetłumaczył nam nazwę jako Keg Nasycenia :D) , jest produkowany od czerwca 2013 roku, a jego receptura ma sprawić, że będzie smakował jak pity prosto z beczki. Zobaczymy.

stary-melnik-piwo-browar-rosyjskie

Stary Melnik i jego poza piwne osiągnięcia

Stary Melnik może się również pochwalić kilkoma poza piwnymi osiągnięciami. Jest oficjalnym sponsorem reprezentacji Rosji w piłce nożnej i głównym partnerem rosyjskiego Związku Piłki Nożnej. Browar ma na swoim koncie organizację festiwalu Wings to Rock w latach 2000-2007 . Kilkukrotnie, marce udało się zdobyć prestiżowe nagrody w dziedzinie jakości. Aż dziwne, że dopiero teraz spotykam się z marką  Stary Melnik. Przejdźmy zatem do części właściwej tego artykułu.

Stary Melnik ma jasny, żółty kolor. Po nalaniu utworzyła się dość wysoka lecz rzadka piana, która szybko zredukowała się do niewielkiej ilości bąbelków wędrujących po tafli piwa. Jest ono zupełnie przejrzyste i średnio wysycone, co wnoszę po ilości bąbelków wędrujących w górę kufla. A co czuję w smaku? No cóż, niewiele. Zakupiony przeze mnie egzemplarz to piwo bardzo, ale to bardzo zwykłe. W smaku prawie niewyczuwalne, z niewielką goryczką i słodowością.

browar-stary-melnik-piwo

piwo-stary-melnik-browar-rosja

Czy oznacza, że jest to piwo złe?

W żadnym wypadku. Zwyczajnie nie nadaje się do degustacji, a raczej do tak zwanego, codziennego spożycia. Czy w takim razie można je zrównać z polskimi koncerniakami? Ależ skąd. Nie ma w tym piwie kompletnie niczego co mogłoby przeszkadzać. O ile, bez podawania nazw, czołowych marek możliwych do kupienia w każdym sklepie, ma się już dość po pierwszej puszcze, Starego Melnika można pić i pić. Jest to piwo zdecydowanie stojące o klasę wyżej od najpopularniejszych w naszym kraju marek i z pewnością lepiej prezentuje się, gdy porównamy jakość do ceny. Za dwa złote więcej mamy produkt, który jest zwykłym lagerem, ale jednocześnie bardzo smacznym. Czy oznacza to, że dostanie wysoką notę? Niestety, byłoby to niesprawiedliwe w stosunku do pozostałych piw, których recenzje umieściliśmy na stronie. Dlatego jednozdaniowe podsumowanie zostanie umieszczone zaraz nad oceną, specjalnie dla tych bardziej leniwych, którzy zjeżdżają od razu w dół strony.

piwo-stary-melnik-opinie-browar

Jestem skłonny zaryzykować twierdzenie, że gdyby Ста́рый Ме́льник wszedł na nasz rynek i ceną konkurował z najpopularniejszymi markami (w cenie ok. 3zł) to zmiótłby je z powierzchni półek. Mam nadzieję, że udało mi się przedstawić skrótowo wrażenia z opróżniania beczułki i oczywiście zapraszam do samodzielnego spróbowania tego, co Rosjanie mają do zaoferowania.

Piwna Metryczka:
Alk.5,4%
Poj. 0,5l
Styl Lager
Butelka Bezzwrotna
Cena: 5,30 zł
www.efesrussia.ru

Krótko: zwykły lager, bijący na głowę nasze koncerniaki. Warto spróbować, nie warto degustować.

piwkopelne2 piwkopelne2piwkopelne2piwkopuste2piwkopuste2piwkopuste2

Browar ,