3 dubbel IPA. Pracownia piwa & Szałpiw

Oj, sporo narodziło się dzieci piwnej kolaboracji. Krakowska Pracownia Piwa oraz poznański Browar Szałpiw, mają ich jak do tej pory troje. A my zaraz skosztujemy najmłodsze z nich. Buhahaha!

Po saison i belgijskim stoucie, browarnicy postanowili spróbować swoich sił w starciu z dubbel IPA. Etykieta jest identyczna, jak w przypadku poprzednich piw. Z tą różnicą, że teraz na froncie dumnie prezentuje się cyfra 3. Może dziwić jednak brak podania pełnego składu piwa. Poza tym, na etykiecie widnieje adres strony craftbeer.pl. Domyślamy się, iż jest to efekt wkładu Browaru Szałpiw, gdyż funkcjonuje ona równie dobrze co strona poznańskiego browaru :).

pracownia piwa szałpiw 3 dubbel ipa

Trójkę wybierz Panie!

Trójeczka ma typowo belgijski zapach. Jest on nieco ostry i wytrawny. Przebijają się jednak przez niego cytrusowe aromaty chmieli. W efekcie daje to dość oryginalny efekt, gdyż równie dobrze czuć tutaj rolę jaką odegrał słód jak i chmiele.

Dubbel Ipa ma kolor, który można określić jako brąz, przełamany czerwienią. Piwo posiada żółtą pianę o dużych pęcherzykach, która co prawda oblepia szkło, ale szybko znika przechodząc w zapomnienie.

Kolaboracyjne 3 smakuje przede wszystkim chmielowo. Czuć tutaj konkretną gorycz, wspomaganą przez cytrusowo – żywiczne aromaty.

Z ciemnej strony mocy, przychodzą zaś słody, które tworzą z chmielami swoistą harmonię. Nadaje ona piwu nieco smaku chleba czy gorzkiej, czarnej herbaty.

W smaku belgijski aromat piwa jest już mniej wyczuwalny, Dubbel IPA smakuje raczej po angielsku.

3 dubbel ipa szałpiw pracownia piwa

Ogólnie rzecz biorąc, musimy przyznać, że piwu niewiele można zarzucić. Jedyne, co nam przeszkadza to wysokie wysycenie oraz zbyt mocno wyczuwalny alkohol. Zwłaszcza to drugie irytuje, gdyż 3 ma jedynie 6,4%, a więc nie jest to jakaś przytłaczająca moc. Z drugiej strony nie ma się też czym zachwycać. Piwo pije się dobrze, jednakże już po niedługim czasie zaczyna nieco męczyć. Mamy tu interesujące połączenie gorzkiej herbaty wzbogaconej o chleb i karmel oraz chmielowego, cytrusowego aromatu, a takżę mocnej goryczy. 3 Dubbel IPA jest piwem ciekawym i z pewnością znajdzie swoich zwolenników. Niestety, to nie nasza para kaloszy. Trójka zasłużyła sobie na czwórkę.

Piwna metryczka 3 dubbel IPA:
Alk. 6,4%
Ekstrakt 15,1 BLG
IBU 59
Styl Dubbel IPA
Cena 9zł
Gdzie wypić? beerfy.com

Nasza ocena:

piwkopelne2 piwkopelne2piwkopelne2piwkopelne2piwkopuste2piwkopuste2

Browar , ,