Brązowy PLON, KormorON

W końcu czas na serię jednych z lepiej ocenianych piw ubiegłego roku. Mowa o serii Plon Browaru Kormoran.

Mamy tutaj piwo z pięknie brzmiącego gatunku PIPA. A więc Polish India Pale Ale. Oznacza to mniej więcej tradycyjne wysoko nachmielone piwo, pierwotnie przeznaczone na eksport do Indii. Z tą drobną różnicą, że uwarzone na polskim chmielu. W tym wypadku na suszonych szyszkach z odmiany Sybilla. PLON pojawił się na rynku w dwóch wersjach, brązowej, która mamy właśnie okazję degustować, oraz zielonej, do której wykorzystano świeże, niesuszone szyszki chmielu. Jesteśmy niezmierne ciekawi jak ten zabieg wpłynął na różnicę w smaku pomiędzy obydwoma PLONami.

Co ciekawe chmiel, użyty w piwie, pochodzi z plantacji należącej do browaru Kormoran, założonej w 2011r. Pierwszy zbiór pokrył się jednocześnie z czasem obchodów dwudziestolecia browaru. Jak widać, jest to idealny czas na warzenie różnych odmian Pale Ale, ponieważ piwa tego typu stały się niesamowicie popularne w Polsce w 2013 roku, a sama PIPA została nawet nieoficjalnie ogłoszona piwnym gatunkiem roku. Sprawdźmy więc, jak prezentuje się brązowy produkt Kormorana.

Zbieramy plon PLONa

Samo oderwanie kapsla od butelki uwalnia lekki zapach chmielu, który jest dość charakterystyczny. Możliwe, że właśnie jest to zasługa suszonego chmielu. PLON ma bardzo ciekawy, bursztynowy kolor przechodzący w lekki brąz. Niestety, w naszym studiu nie udało się idealnie go ująć. Widać jednak, iż jest niezbyt przejrzyste i wytwarza niewielką pianę. W smaku nie przypomina standardowej IPY. Gorycz jest bardzo przyjemna i idealnie wywarzona. Słodowy aromat jest niezbyt wyczuwalny, jednak czuć zastosowanie suszonego chmielu. Piwo ma aromat nieco podobny do dymionego, który przypomina kompot z suszu.

kormoran-plon-brązowy-piwo

Po wszystkim, następuje lekko ostry smak oraz słodycz. Te smaki pojawiają się na końcu i bardzo dobrze współgrają ze sobą. Degustacja zostawia w ustach lekki posmak, podobny jak w przypadku piw dymionych, jednakże dość charakterystyczny dla PLONa. Dość wysoka moc piwa, również jest lekko wyczuwalna, głównie w postaci alkoholowych nut i lekkiej ostrości smaku. Za to kompletnie nie czuć tutaj słodów, a zwłaszcza słodu pszenicznego.

Wraz z opróżnianiem kufla, pojawia się też lekka kwaskowatość. Niskie nasycenie piwo spadło do zerowego i nie czuć ani nie widać już niemalże żadnych bąbelków. Gorycz również spadła, i naprawdę ciężko wyczuć, aby PLON mógł pochwalić się wartością IBU na poziomie 50. Warto zauważyć, iż niewiele jest piw, które zmieniają smak w czasie trwania całego procesu spożywania. Każdy łyk przynosi praktycznie inne doznania smakowe.

piwo-plon-brązowy-kormoran

Kormoran is On

Z informacji na stronie producenta, możemy się dowiedzieć, że PLON ma termin przydatności do spożycia 2 miesiące od wyprodukowania. To trochę niewiele jak na IPĘ. Jednakże biorąc pod uwagę termin przydatności do spożycia naszego egzemplarza, zostanie on wyprodukowany dopiero za miesiąc. Dlatego nie powinno się przykładać do tego faktu zbyt dużej wagi.

Podsumowując: PLON brązowy jest bardzo ciekawym piwem. Nie można się tutaj spodziewać typowej IPY i mocnej goryczki. Zresztą wraz z piciem, coraz bardziej ona spada, a przebija się kwaskowatość i smak alkoholu. Niestety trochę uprzykrza to proces degustacji.  Nie znika za to  aromat, stworzony dzięki użyciu suszonego chmielu, co znacząco uprzyjemnia kosztowanie produktu Kormorana. I to właśnie dzięki temu pomysłowi, PLON zbiera plon w postaci dobrej oceny z plusem. PLON to obowiązkowa pozycja dla każdego miłośnika piwa. Warto spróbować i samemu go spróbować, ponieważ jesteśmy pewni, że nie każdemu przypadnie ono do gustu. Ponadto polecamy zaopatrzyć się w odpowiednią szklankę, gdyż nasza, przeznaczona do stouta, okazała się niewłaściwa. Dzięki swojemu aromatowi brązowy PLON idealnie nadaje się na długie wieczory spędzane przy filmie czy grach planszowych. Z pewnością jeszcze nie raz zagości na wielu stołach. Teraz czas na zielonego i niebieskiego PLONA, który ma być lagerem. Wiemy, że Browar Kormoran nas nie zawiedzie.

kormoran-plon-brązowy-piwo-browar

Piwna metryczka:
poj.
0,5 l
alk. 6,2%
ekstrakt: 16%
styl: PIPA
butelka bezzwrotna
cena: ok. 7 zł
www.browarkormoran.pl

piwkopelne2piwkopelne2piwkopelne2piwkopelne2piwkopuste2piwkopuste2

Browar ,