Brewdog Punk IPA

Czas na spotkanie ze szkockimi buntownikami. Punk IPA z herbem przedstawiającym zawadiackiego psa, wabi nas swoją błękitną etykietą. A my zwabieni niczym ćmy do ognia, sięgamy łapczywie po zimna butelkę.

punk ipa brewdog

Brew Dog to szkocki browar założony w 2007 roku. Początkowo siedziba firmy mieściła się we Fraserburghu, jednakże po pięciu latach działalności, postanowiono przenieść większość  browaru do Ellon, gdzie piwowarzy działają do dzisiaj. My zaś trafiliśmy na flagowy produkt Brew Dog, czyli piwo które sami określają jako synonim piwnej rewolucji, będący wyrazem sprzeciwu wobec piw koncernowych. Trzymamy więc w dłoni butelkę piwa, które w piwnej historii Szkocji, odegrało mniej więcej taką rolę, jak w Polsce Atak Chmielu. Nie ma co czekać, trzeba nalewać.

punk ipa piwo

Podczas uwarzenia Punk IPA, wykorzystano sześć gatunków chmielu z USA i Nowej Zelandii. Już po otwarciu butelki, wita nas wyraźny i dobrze znany zapach żywicy i iglaków. Pojawia się również ananas oraz grejpfrut, a wszystko to w dość słodkiej otoczce. Zapach jest naprawdę dobry.

punk ipa

Piwo ma żółty kolor i jest nieprzejrzyste. Niestety piany niemalże brak i gromadzi się jedynie niewielka jej warstewka na brzegach szklanki. Wygląd piwa jest raczej średni, w porównaniu do innych piw w tym gatunku.

piwo punk ipa

Punk IPA na początku wita nas bogactwem smaków. Na początku słodki ananas, podbarwiony ciekawym, iglastym aromatem. Po chwili zaś piwo staje się kwaśne i wytrawne, co wbrew pozorom jest bardzo smaczne i dobrze komponuje się z poprzedzającym ten posmak ananasem. Na koniec, Punk IPA żegna nas wyraźną, grejpfrutową goryczą na średnim poziomie, która nie zalega długo w ustach.

Ogólnie rzecz biorąc Punk IPA to naprawdę dobre piwo. Smaków jest tutaj naprawdę sporo, a mimo to dobrze się ze sobą komponują.

To co najwyraźniej daje się wyczuć, to właśnie kwasek, charakterystyczny dla nowozelandzkich chmieli. Często nam on przeszkadzał w innych piwach, zaś tutaj nadaje rześkiego i owocowego charakteru, co w połączeniu z umiarkowaną goryczą i owocowymi posmakami, daje naprawdę dobre piwo. Punk IPA to po prostu smaczne rześkie IPA o owocowych aromatach, które idealnie nadaje się na ciepła pogodę. Polecamy każdemu, kto ma ochotę na smaczne piwo o goryczy na średnim poziomie, za to ubarwione aromatami ananasa i grejpfruta.

kapsel brewdog punk ipa

Piwna metryczka:

Alk. 5,6%
IBU 35
Słody Extra Pale
Chmiele Chinook, Ahtanum, Amarillo, Cascade, Simcoe, Nelson Sauvin
Styl IPA
brewdog.com
Gdzie wypić? Beerfy.com

Nasza ocena:
piwkopelne2piwkopelne2piwkopelne2piwkopelne2piwkopelne2 piwkopuste2

Browar ,