Cicha Noc z browaru Wąsosz, dla rozkręcenia rodzinnej imprezy

Cicha Noc posiada raczej niedbale wykonaną i naklejoną etykietę, przedstawiającą małą wiejską chatkę z okazałą choinką. Obok rozciągają się tyczki do plantacji chmielu.

Browar Wąsosz postanowił pożerować trochę na tradycji i wypuścił piwo o nazwie, zaczerpniętej z tytułu popularnej kolędy. Nasze kubki smakowe pozostają jednak niewzruszone na jakiekolwiek świąteczne otoczki i z ciekawością oczekują, co też zostało przelane do tej jakże zwrotnej butelki.

W składzie Cichej Nocy znajdziemy sześć rodzajów słodu, dwa gatunki miodu, skórkę pomarańczową, suszone śliwki, cynamon, wanilię i  kakao. Co ciekawe chmielu brak.

cicha-noc-piwo

Wódka już wypita. Czas kończyć piwo i iść na pasterkę

Piwo jest oczywiście ciemne, średnio prześwitujące. Jak to noc. Piana nikła, szybko zasyczała i znikła, zostawiając wąską obwódkę. Na tym polu póki co ta Cicha Noc niczym nie błyszczy.

W zapachu wyczuwalna jest głównie skórka pomarańczy, a piwo pachnie niczym kompot z suszonych owoców. Wyczuwalne są także nuty lekko wędzone. Ogólnie zapach można uznać za słodki i pomarańczowy. Co najważniejsze: zapach pomarańczy nie jest sprawia wrażenia sztucznego i nadaje bardzo przyjemnego aromatu.

Skórki pomarańczy dominują również w kompozycji smakowej tego piwa. Są obecne przez cały czas smakowania kolejnych łyków. Znakomicie swoją rolę odgrywają ciemne słody, dodające czekoladę, kakao czy dobrze nam znany smak coca-coli. Gdzieniegdzie plumkają śliwki, dodające piwu delikatnej owocowości, nawet pomimo dość wyraźnej pomarańczowej dominacji. Za słodycz piwa odpowiadają przede wszystkim miody, wielokwiatowy oraz gryczany, wzbogacone o nutę cynamonu. Na końcu smakowania można poczuć lekką korzenność, tak charakterystyczną dla piw zimowych czy grzańców. Niestety wanilii nie udało się wybić spośród tej plejady dodatków i jest raczej niewyczuwalna.

browar-wasosz-swiateczne

Silent night, hoppy night …

Cicha Noc to ciekawe piwo świąteczne, bez goryczy i bez chmielu. Na pochwałę zasługuje aromat pomarańczy, któremu udało się zdominować zarówno smak jak i zapach. Na podziw zasługuje również fakt, iż taka ilość składników pozwoliła na stworzenie spójnej i smacznej kompozycji. Jest to też zasługa słodów, które stanowią solidną podbudowę sprawiając, że piwo sprawia wrażenie pełni smaku. Nie ma tu mowy o wodnistości, a alkohol jest zupełnie niewyczuwalny.

Piwo piliśmy „na zimno”, pomimo iż sami piwowarzy polecają, aby Cichą Noc zamienić w Gorącą Noc. Ciekawi nas jednak czy po podgrzaniu piwa nie uwydatni się zanadto alkohol. Póki co musimy stwierdzić, że opis z etykiety idealnie oddaje to z czym mamy do czynienia podczas degustacji. Wszystkie wymienione przyprawy bardzo dobrze ze sobą współgrają nawet pomimo wyraźnej dominacji skórki pomarańczowej. Cicha Noc to Smaczna Noc i spokojnie nadaje się do Cichej degustacji naprzeciwko kominka.

swieta-noc-hoppy-night

Piwna metryczka:
Alk. 6%
Ekstrakt 15,1%
Pok. 0,5l
Cena 
6zł
browarwasosz.pl
Gdzie wypić? beerfy.com

Nasza Ocena:

piwkopelne2piwkopelne2piwkopelne2piwkopelne2 piwkopuste2piwkopuste2

Browar ,