Cymbopogon, piwo z trawą cytrynową

Cymbopogon. Co to w ogóle znaczy. I co robi ananas na etykiecie? Odpowiedzi na te dwa i jeszcze jedno pytanie, znajdziecie w tym wpisie. Trzecim pytaniem jest zaś, jak smakuje to piwo?

Cymbopogon, to łacińska nazwa Palczatki Cytrynowej. Trawy z rodziny wiechlinowatych, zwanej potocznie trawą cytrynową. Roślina ta jest uprawiana, w  krajach leżących nad Morzem Śródziemnym, gdzie pozyskuje się z niej olej cytronelowy. Co ciekawe, jest ona głównym składnikiem Inca Koli, napoju produkowanego w Peru od 80 lat.  Po destylacji olejku z trawy cytrynowej, otrzymuje się Cytral, który to może doprowadzić do śmierci komórek nowotworowych. Więc nie ma co czekać. Czas napoić się tym zdrowotnym trunkiem

Cymbopogon, piwo z trawą cytrynową

Piwo z trawką

Cymbopogon ma jasnożółty kolor i jest mętny. Gdyby nie piana, przypominałby sok owocowy. Zresztą ta i tak nie jest zbyt imponująca, a raczej niska i nietrwała.

Piwo ma bardzo delikatny, cytrynowy zapach. Aromat Cymbopogonu sprawia wrażenie rześkiego. W tle pojawiają się również chmiele, które zwiastują delikatną gorycz.

Cymbopogon pieści kubki smakowe delikatnymi cytrusowymi posmakami. Można tu wyczuć przede wszystkim cytrynę, lecz pojawiają się również skórki pomarańczy. Gorycz jest na niskim poziomie, lecz nadal wyczuwalna. Chmiele nadają ciekawego aromatu, a piwo posiada również delikatny ziołowy posmak, który to z każdym łykiem się wzmacnia. W ogólnym odczuciu przypomina nam trochę zieloną herbatę.

Cymbopogon z browaru Artezan

Palczatka Cytrynowa jest smaczna i zdrowa

Czas wrócić do pytań zadanych we wstępie. Co to jest Cymbopogon już wiecie. Jak możemy się domyślić, na etykiecie wcale nie znajduje się ananas, a właśnie uśmiechnięta trawa cytrynowa. Cieszy ona do nas swój pyszczek i czeka na werdykt. Jak nam smakuje Cymbopogon? Z pewnością jest to piwo lekkie, o niskiej goryczce. Z pewnością sprawdzi się jako orzeźwiający napój w gorące dni. Jednakże trzeba przyznać szczerze, że wtedy nawet kosztujący połowę ceny Redd’s zaspokaja nasze potrzeby. A jeżeli chodzi o jakieś doznania smakowe, Cymbopogon niczym nie zachwyca. Jest rześki, cytrusowe aromaty są wyraźne, a gorycz bardziej uprzyjemnia niż uprzykrza degustację. W każdym razie polecamy to każdemu, kto ma ochotę na smaczne piwo na lato. Szkoda jedynie, że cena tak wysoka.

Piwna metryczka:

Alk. 4,3 %
Ekstrakt 11%
IBU 30
Chmiele Motueka Rakau, Perle
Dodatki Trawa cytrynowa
artezan.pl
Gdzie wypić? Beerfy.com

Nasza ocena:

piwkopelne2piwkopelne2piwkopelne2 piwkopolpelne2 piwkopuste2piwkopuste2

Browar ,