Czarny Wdowiec, ma sześć rąk i trzy chmiele

Czarny Wdowiec, z czarną bródką, chyli ku nam swój kapelusz. W nowej wersji etykiety widać tylko jedną rękę, a przecież Wdowiec pozostałe pięć również ma zajęte. Czy trzyma w nich nową warkę piwa?

Czarny Wdowiec z browaru Piwoteka to American Dry Stout, o iście mrocznej etykiecie. Pajęczyny i czarno biała kolorystyka, nasuwają jednoznaczne skojarzenia i są co prawda bardziej wyraziste, jednak cała sylwetka wdowca była zdecydowanie ciekawsza na starszej wersji etykiety. Ciekawie, czy podobnie jak jego damski odpowiednik, pożera po stosunku swoją partnerkę? Jak widać, sama nazwa już prowokuje wyobraźnię do niebezpiecznych wojaży 😀

piwo-czarny-wdowiec-piwoteka

Czas się napić Czarnego Browca

Czarny Wdowiec jest oczywiście czarny. Piana jest brązowa i wysoka. Składa się z dużych bąbelków, które oblepiają szkło, co wygląda bardzo ładnie. Piwo jest nieprzejrzyste i po prostu czarne. Bo to w końcu Czarny Wdowiec.

Zapach nie jest zbyt mocny, ale wyczuwalne są w nim przede wszystkim palone słody oraz chmielowy aromat. Odkryć można chlebowe i kawowe nuty. Pojawia się też lekki kwasek, który trochę niepokoi. Zobaczymy czy wspomniane aromaty w zapachu, pojawią się również w smaku.

Czarny Wdowiec smakuje zdecydowanie bardziej chmielowo, niż można by wywnioskować po zapachu.  Chmiele wysunęły na pierwszy plan, a słodowa podbudowa pojawia się jedynie na początku łyku. Później jest już miejsce tylko na mocną i cierpką gorycz. Z początku wyczuwalny jest wspomniany już chleb i kawa, jednak już po chwili coraz bardziej są one spychane na drugi plan. W efekcie dostajemy ściągającą gardło gorycz, która utrzymuje się na podniebieniu bardzo długo.

browar-piwoteka-czarny-wdowiec

Czarny chleb i czarna kawa…

O ile zapach nas nieco zwiódł, to już po pierwszym łyku jesteśmy pewni, że mamy do czynienia z nie do końca zbalansowanym stoutem. Mocne, amerykańskie chmielenie sprawiło, że piwo smakuje bardziej jak Black IPA. Trochę szkoda, bo chlebowe i kawowe nuty pachniały bardzo ciekawie, a gdyby były wyczuwalne w smaku równie dobrze, co chmiele, mielibyśmy do czynienia z przyjemnym piwkiem. A tak mamy piwo, których na rzemieślniczym poletku jest naprawdę sporo. Oczywiście, to nic złego. Piwo jest smaczne i z pewnością ucieszy każdego fana, który w piwie ceni przede wszystkim gorycz. Tej mu nie zabraknie. Każdemu, kto szuka silnej słodowej podbudowy i kawowych oraz czekoladowych posmaków, powinien szukać dalej. A jeśli ktoś nie lubi gorzkiego piwa to niech w ogóle daruje sobie Czarnego Wdowca. Od nas mocna trójka z plusem, ale niestety na nic więcej Czarny Wdowiec sobie nie zasłużył. Nie pożarł nas po degustacji.

czarny-wdowiec-browar-piwoteka

Piwna Metryczka
Alk. 5%
Ekstrakt 12 BLG
Słody: Pale Ale, monachijski II, pilzneński, karmelowy czerwony, bicuit, barwiący, czekoladowy ciemny, prażony jęczmień
Chmiele: Pilgrim, Target, Simcoe
Cena 7,5zł
Browar Piwoteka
Gdzie wypić? beerfy.com

Nasza ocena
piwkopelne2piwkopelne2piwkopelne2 piwkopolpelne2 piwkopuste2piwkopuste2

Browar ,