DAS IPA. Prost!

Przyszedł czas na recenzję piwa o najbrzydszej etykiecie spośród kolekcji Pinty. Ale nie szata zdobi człowieka, a nie wszystko złoto co się świeci, dlatego sprawdźmy co kryje się pod kolorowymi bohomazami w stylu NRD.

Das IPA ist ein IPA

Postanowiliśmy spotęgować wrażenia estetyczne, towarzyszące kontemplacji etykiety Das IPA dodając pewien kojarzący sie z naszym zachodnim sąsiadem rekwizyt. Od razu lepiej! Szczerze mówiąc, nie mamy pojęcia co ma przedstawiać grafika szpecąca butelkę, ale lepiej odstawimy te wywody na bok i puścimy sobie Rammsteina. Du hast już gra, a my odpowiedzmy na pytanie, co to w ogóle za piwo? Das IPA ist ein IPA na niemieckich chmielach. Oznacza to, że możemy spodziewać się konkretnego chmielenia takimi odmianami jak T’nT, Bavaria, Mandarina, Polaris, Hallertau, Fantasia i typowo teutońskim Cascade. IBU plasuje się na średnim poziomie, to jest 52. Czy więc subiektywne odczucie goryczy również będzie na średnim poziomie? Nie wydaje nam się.

das-ipa-bmw-pinta

Mein Hopf

Das IPA ma niezbyt intensywny zapach. Można wyłapać wyraźną słodowość i aromat białych kwiatów. Piany niestety brak, pomimo rezygnacji z lania po ściance, już w połowie butelki. Piwo jest mętne i ma złoty kolor. Pełno w nim widocznych resztek po fermentacji, które powoli opadają na dno.

W smaku, chmielowość piwa jest o wiele bardziej wyczuwalna niż w zapachu. Kwiatowe aromaty nadal są obecne, aczkolwiek spowija je teraz wyraźna gorycz. Oblepia ona przyjemnie podniebienie i siada na gardle, ale nie jest zbyt trwała. Już po paru sekundach wyraźnie słabnie, zostawiając jedynie lekki posmak. Chmiele nadały piwu ciekawej, nieco ziołowej aromatyczności. Dzięki temu Das IPA staje się ciekawą alternatywą dla piw na amerykańskich chmielach.

german-hop-ipa-pinta

Bierer pośród India Pale Ale

Piwo zdążyło się już nieco wyklarować, a pływający do tej pory osad, zdążył opaść na dno. Das IPA jest piwem gorzkim, lecz nie aż tak jak się spodziewaliśmy. Smak jest dość cierpki, o wyczuwalnie ziołowym charakterze. W połączeniu z wyraźną aromatycznością i odpowiednio wyeksponowanymi słodami, powstało bardzo pijalne India Pale Ale. Warto wspomnieć, że piliśmy Das IPA w wersji butelkowej i wersji lanej. Musimy przyznać, że ta druga była smaczniejsza. Niestety, najwidoczniej piwo nie weszło do stałego repertuaru browaru Pinta. A szkoda. Pozostaje jedynie o nim pamiętać, tak jak o upadku muru berlińskiego czy prowokacji gliwickiej.

Piwna metryczka
Alk.
5%
Ekstrakt
13,1%
IBU
52
Cena:
ok 8zł
browar Pinta
Gdzie wypić? beerfy.com

Nasza ocena:
piwkopelne2piwkopelne2piwkopelne2piwkopelne2 piwkopuste2piwkopuste2

Browar ,