Deer Beard Rye IPA

Na Brodę Jelenia. Żytnie IPA! I  to w dodatku uwarzone przez nieznany nam browar kontraktowy. No to po prostu trzeba kupić.

Deer Beard, to pierwsze piwo browaru kontraktowego Deer Bear. Zostało ono uwarzone w browarze Wąsosz, a w składzie znalazły się takie rarytasy jak np. skórka pomarańczy i sosna. Nie podano niestety jakie części tej sosny znalazły się w piwie, więc musimy zakładać, iż do kadzi poszło całe drzewo. Z igłami, szyszkami, wiewiórkami i resztą integralną częścią iglaka. Do chmielenia wykorzystano oczywiście gatunki pochodzące z północnej Ameryki, a więc Simcoe, Zeus. Znalazło się również miejsce na nowozelandzki Southern Cross. Podobnie jak w przypadku piw z AleBrowaru, postanowiono posłużyć się trzema charakterystykami smakowymi piwa, przedstawionymi na pięciostopniowej skali. Możemy się dzięki temu dowiedzieć, że Deer Beard jest piwem niezbyt słodkim o umiarkowanej mocy i  konkretnej goryczy. Czas więc zerwać czerwony kapsel i wziąć się za degustację.

piwo deer beard żytnia ipa

Parzystokopytny brodacz

Deer Beard już znalazło się w szklance, gdzie okazuje się, iż ma ono bursztynowo-pomarańczowy kolor. Piana jest wysoka, a opada bardzo powoli, znacząc przy tym szkło. Piwo wygląda naprawdę dobrze.

W zapachu wyczuwamy przede wszystkim bardzo wyraźny, cytrusowo-iglasty aromat chmieli, który zwiastuje nam piwo o wyraźnym, chmielowym profilu. Na tej podstawie możemy spodziewać się,  że Deer Beard będzie gorzkie.

żytnia ipa piwo deer beard

I jest. W smaku, na początku łyku, wita nas lekko słodki smak, który po chwili znika tłumiony przez wyraźną gorycz. Ta przynosi ze sobą wyraźnie iglaste nuty, a także charakterystyczny smak grejpfruta. Co ciekawe, na końcu pojawia się również lekko cierpki i wytrawny posmak, który w połączeniu z goryczą tworzy naprawdę ciekawą mieszankę. W smaku wyczuwamy również coś, czego w ogóle się nie spodziewaliśmy, czyli orzechy włoskie. Być można siła i wyrazistość smaków, wprawiły nasze kubki smakowe w zakłopotanie, jednak ciężko byłoby przemilczeć ten charakterystyczny smak.

Jeleniowate żytnie IPA

Deer Beard to naprawdę świetne piwo. Obawialiśmy się nachalnej goryczy, bez żadnej interesującej podbudowy. A otrzymaliśmy piwo o konkretnej słodowej podbudowie, wyrazistej i przyjemnej goryczy, a także pełnej palecie smaków, które zamyka delikatnie cierpki i wytrawny finisz. A mimo wszystko piwo pije się bardzo lekko, co chwilę sięgając po kolejny łyk. Browarnikom z Torunia udał się naprawdę dobry debiut, który podnosi poprzeczkę wysoko. Liczymy na to, że z kolejnym piwem uda się ją przeskoczyć.

Piwna metryczka:
Alk.
6,5%
Ekstrakt 15 stopni BLG
IBU 69
Słody pilzneński, żytni, monachijski, Caramunich II
Chmiele Simcoe, Zeus, Southern Cross
Dodatki skórka pomarańczy, sosna
Browar Deer Bear & Browar Wąsosz
Cena 8,50 zł
Gdzie wypić? beerfy.com

Nasza ocena:
piwkopelne2piwkopelne2piwkopelne2piwkopelne2piwkopelne2 piwkopuste2

Browar , ,