Erdbeer Porter. Piwo truskawkowe

Małymi, subtelnymi kroczkami zbliża się sezon na truskawki. A jak na truskawki to i na piwo.

Na piwnym rynku nie brak propozycji z kategorii piwo truskawkowe, choć wciąż jest ich mało. Mamy np. takiego OeTtinger’a i bohatera dzisiejszego wpisu, niemieckiego Erdbeer Porter. Ten dość często występuje na półkach różnych sklepów (np. w Almie), dlatego mogliście się zastanawiać czy warto go kupić.

Czy pamięta pan smak truskawek ?

Zapach. Po otwarciu butelki uderza nas intensywny zapach truskawek. Efekt pozytywny, takiej intensywności po piwie, bądź co bądź truskawkowym się nie spodziewałam. A piłam kilka takowych. Zapach może się podobać i kusi by sięgnąć po więcej.

Barwa. W szklance nasz truskawkowy Porter przybiera ciemną, klarowną barwę. Czerń przechodzi w brąz. Doświadczone oko piwosza zauważy, że kolor nie jest tak czarny i charakterystyczny jak w klasycznych porterach.

erdbeer porter piwo porter truskawkowe

Nie Sam, nie pamiętam

Po uczcie dla nosa, czas na ucztę dla duszy. W smaku Erdbeer Porter czuć jednak te truskawki i to dość przyjemnie. Jeśli miałabym porównać za jednym machem wysycenie i smak, porównałabym je do szampana truskawkowego. Niestety, trudno go nazwać porterem. Jest to piwo lekkie, żeby nie rzec piwko. Jest słodkie i zawiera w sobie zero gorzkości. Jeśli ktoś liczy na mocno czarnego, siadającego na podniebieniu portera z wyszukaną nutą truskawek to się zawiedzie. Piwo powinno być nazwane po prostu ciemnym np. Dark Strawbeeries 🙂 .

porter truskawkowy erdbeer piwo

Czy warto?

Moim zdaniem warto, ale trzeba wziąć poprawkę na wspomniane porterowe problemy. Nazwa może wprowadzać błąd piwoszy rozpoczynających przygodę z ciekawszymi piwami. Ale i tak nie jest źle, po takich truskawkowych eksperymentach mogą wyjść o wiele gorsze rzeczy, a tutaj mamy spokojny, pijalny, musujący i słodki napitek. Jeśli szkoda ci kasy na coś co nie ma krzty goryczy ani porterowej mocy, możesz spokojnie odpuścić sobie ten trunek.

Nawiązując do cytatów z nagłówków, jeśli ktoś nie poznał jest to dialog z filmu Powrót Króla, piwem Erdbeer Porter Frodo mógłby przypomnieć sobie smak truskawek. I tylko truskawek.

piwo truskawkowe erdbeer

Piwna metryczka:
Alk.
4,2%
Ekst. Brak info
Poj. 0,5
Skład: 95% Porter, 5% syrop z truskawek
Browar: Bergquell Brauerei
www. Lausitzer-porter.de
Gdzie kupić?
Alma
Gdzie wypić? beerfy.com

Nasza ocena:

piwkopelne2 piwkopelne2piwkopelne2piwkopolpelne2 piwkopuste2piwkopuste2

Browar ,