Gold IPA od chciwego króla

Nie raz widzieliśmy na półkach sklepowych zestaw piw o niewiele mówiącej nazwie IPA. Piwa nie wyglądały zbyt zachęcająco, a cena wydawała nam się zbyt wysoka. Do czasu pojawienia się ich w sieci sklepów Lidl, razem z innymi angielskimi piwami w rozsądnych cenach. Pomyśleliśmy więc, czemuż by nie spróbować jak smakuje IPA za 4zł?

Browar Greene King, działa na rynku już ponad 200 lat, a w wyniku serii kontrowersyjnych przejęć, wyrósł na jeden z największych browarów w Wielkiej Brytanii. Zresztą swoją polityką, browar zyskał sobie przydomek Greedy King, czyli chciwy król, ze względu na wykupywanie wszystkich konkurentów w okolicy, a także zmianę nazw historycznych pubów na własne. Ciekawe więc jak zaprezentuje się jedno z flagowych produktów eksportowych Greene King.

greene-king-ipa-gold

Audiencja u chciwego króla

Butelka jest przezroczysta, a co za tym idzie, nie mieliśmy niespodzianki, podczas przelewania piwa do szklanki. Piwo jest żółte i zupełnie przejrzyste.  Piana jest biała, wysoka, ale nie oblepia szkła i opada bardzo szybko. Jest to jedyny element, który wizualnie odróżnia IPA Gold od polskich produktów koncernowych w cenie 2,50 za puszkę. W tych często piana prezentuje się lepiej.

ipa-gold-greedy-king

Zapach IPA Gold składa się z kilku elementów. Pierwszy z nich to delikatny, cytrynowy aromat nadający piwu rześkiego charakteru. Kolejny to zapach ziół, które  sprawiają, iż piwo pachnie jeszcze ciekawiej. Pojawia się również miodowy zapach, który w sumie nie wiadomo skąd się wziął. A na końcu wszystko się psuje, za sprawą nieprzyjemnego, gorzko kwaśnego smrodu. Ciężko go opisać czy znaleźć jego źródło, jednakże pojawia się on we wszystkich tanich piwach. Czemu one zawsze muszą tak specyficznie śmierdzieć?

Po pierwszych łykach zaczęliśmy się zastanawiać, czy to my nie wiemy czym jest IPA czy może browarnicy z Greene King. Piwo niemalże nie ma goryczy. Słodowej podbudowy również próżno tu szukać. Zamiast tego mamy płaskie w smaku i zwyczajnie cienkie piwo o ziołowym posmaku, który to jest jedyną zasługą chmieli. Niestety ginie gdzieś cytrusowy aromat, wyczuwalny w zapachu.

Z pewnością nie jest to piwo, które można by smakować, a jedynie zwykły cienkusz do gaszenia pragnienia.

ipa-gold-greene-king

IPA z niewyczuwalnym chmielem? Tylko od Greene King

Teraz już wiemy, że słusznie wzbranialiśmy się przed kupnem IPA Gold. 4zł są co prawda akceptowalną ceną, za tego typu piwo, gdyż smakuje po prostu jak lager ze średniej półki. Jednakże ceny pokroju 8zł, które widnieją często przy półce z tym piwem, są po prostu śmieszne. Zresztą po co wydawać swoje pieniądze na piwo z zagranicznego browaru o wątpliwej reputacji, skoro można kupić smaczniejsze polskie piwa 🙂

Piwna metryczka:
Alk. 4,1%
Ekstrakt nie podano
Cena 4zł
greeneking.co.uk
Gdzie wypić? Beerfy.com

Nasza ocena:

piwkopelne2piwkopelne2 piwkopolpelne2 piwkopuste2piwkopuste2piwkopuste2

Browar ,