Grand Prix kontra American IPA Podróże Kormorana

 

Czas na kolejną piwną konfrontację. Tym razem zmierzą się nie byle jacy zawodnicy, obydwaj roszczący sobie nominację do najlepszego piwa w stylu AIPA na polskim rynku. Dlatego powinno być ciekawie. Porównamy etykietę, kolor, zapach, gorycz oraz smak jako ogół. Zobaczymy, który ze znanych browarów podbije nasze serca.

Tak więc, mamy tutaj Grand Prix z browaru Ciechan, czyli piwo które zostało uznane najlepszym piwem jasnym górnej fermentacji 2013 roku wg browar.biz. Generalnie jest fejm, zobaczymy czy słuszny. Za to w przeciwnym narożniku mamy Pana Kormorana i Podróże Kormorana American IPA, czyli zdobywcę zaszczytnego drugiego miejsca w tej samej kategorii.

etykiety-aipa-kormoran-ciechan-grand-prix

Bitwa na etykiety

A co dalej? Może etykietki. Cieżko je porównać, ponieważ są to dwa różne podejścia estetyczne. Grand Prix oferuje nam skromną, białą naklejkę ze sporym logiem marki. Ponadto, znajdujemy wiadomość od autora receptury, Czesława Dziełaka. Czyli człowieka stojącego również za warzeniem Brackiej Imperial Ipy. Ciekawa sprawa, jednakże brak tutaj choćby paru informacji więcej o piwie, które zdecydowano się zastąpić kodem QR.

W przypadku Podróży Kormorana mamy do czynienia ze standardowym designem dla piw z tej serii. A więc facet z mapą oraz fragmenty pamiętnika, towarzyszące każdemu z przystanków na trasie podróży. Tym razem Pan Kormoran zawitał do Stanów Zjednoczonych i Nowego Jorku. Ponadto mamy krótką informację o tym, czego można się spodziewać po zakupie tego piwa, co jest nieocenioną informacją dla kogoś komu słowa American IPA nic nie mówią. I za to ogromny plus dla Kormorana. A na samotnych piwoszy oraz tych pijących w nudnym towarzystwie czeka historyjka mogąca skupić ich uwagę.

kapsle-ciechan-kormoran

tylne-etykiety-kormoran-ciechan

Czas na przelanie piw do kufli. Porównanie ich zapachu oraz wyglądu. Piw, nie kufli.

Zaraz po otwarciu można zauważyć pierwsze różnice. Zapach obydwu jest całkiem inny. W przypadku Kormorana dominuje chmiel i świerkowo- owocowe, słodkawe aromaty. Grand Prix raczy nozdrza raczej zapachem słodu, jednakże z wyczuwalnym zapachem chmieli. Po paru niuchach, stwierdzamy, że zapach Grand Prix jest nieco pełniejszy, za to Podróży przyjemniejszy. Nie udaje nam się dojść do kompromisu i wyłonić z tego starcia zwycięzcy. Dlatego remis.

Po przelaniu miałem oczywiście spore oczekiwania co do piany. I na tym polu zdecydowanie wygrywa Grand Prix, które cieszy oczy przyjemną gęstą  powoli opadającą pianą. Kormoran zaś wytworzył rzadką cienką piankę, która to szybko się ulotniła. Plusik dla Grand Prix. Kolory piw również są całkiem różne.

American IPA z browaru Kormoran ma czerwonawy kolor i jest idealnie przejrzyste. AIPA z Ciechana jest za to mętna i ma miodowy kolor, przywodzący na myśl piwa pszeniczne.

Ze względu na te różnice, ogłaszamy na tym polu remis.

piana-kormoran-grand-prix

Po lewej stronie pianka AIPA Podróże Kormorana, po prawej piana Grand Prix

kolory-aipa

Po lewej czerwonawy kolor Podróży Kormorana, po prawej miodowo-mętny Grand Prix

Finałowa bitwa o smak

Ostatnie rundy. Pierwszy łyk, Kormoran atakuje silnymi chmielami i dość wyczuwalnym aromatem owoców tropikalnych. Słodowość jest niemal niewyczuwalna. To piwo, to przede wszystkim silny aromat, niebyt dobrze podbudowany jakąś podstawą. Nie zmienia to faktu, że pije się je przyjemnie. Goryczka jest mocna, ale nie drażni dzięki przyjemnym, owocowo- cytrusowym aromatom. Degustatorka, próbująca skojarzyć do czego można porównać zapach Kormorana, twierdzi iż jest to mango.

Zdecydowanie sprawa sporna, co może sugerować z jak ciekawymi doznaniami węchowo smakowymi mamy tutaj do czynienia.

Wraz z upływem czasu, piwo staje się nieco słodsze z mocniej wyczuwalnym alkoholem. Czas przejść do opisu drugiego kontestanta. 

Gran Prix, pomimo dość słodkawego zapachu, posiada mocną gorycz. Ogólnie rzecz biorąc, miks smaków składa się na, nie owijając w bawełnę, grejpfruta.

Piwo smakuje właśnie jak grejpfrut zanurzony w słodzie i ubarwiony piwno- chmielowymi aromatami. Każdy łyk coraz bardziej utwierdza mnie w przeczuciu, że zajadam się owocem o różowym miąższu, popijając go piwem.

Czegoś takiego się nie spodziewałem i jestem ciekaw czy to tylko właściwości naszego egzemplarza, czy całej serii Grand Prix.

kolory-aipa

A taki był ładny, amerykański

Czas na lekkie podsumowanie. Pierwszą rundę, pojedynek na etykiety, wygrywają zdecydowanie Podróże Kormorana. Przyjemna faktura papieru, historyjka i streszczenie doznań smakowych przeważyły szalę zwycięstwa na ich stronę.

Runda druga, kolor. Tutaj jest ciężej, gdyż obydwa piwa reprezentują inną kategorię. Przejrzysta czerwień i mętne miodowo pomarańczowe piwo, sprawia iż ciężko wybrać zwycięzcę. Remis.

Runda trzecia, zapach. Będzie wyjątkowo subiektywnie, we dwójkę zdecydowaliśmy iż zwycięzcą jest Kormoran, idziemy dalej.

Runda czwarta, gorycz. Silna chmielowość skontrastowana owocowo- iglicznym aromatem czy wrażenia porównywalne do jedzenia grejpfruta? Ciężki cytrus do zgryzienia, gdyż każdemu może smakować co innego. Co najgorsze sami nie jesteśmy w stanie stwierdzić, która nam bardziej odpowiada, jednakże warto dodać że gorycz Gran Prix jest lepiej podbudowana i mniej drażni podniebienie.

Runda piąta. Smak ogółem. Podróże Kormorana są bardzo wyraziste, a poszczególne smaki można z łatwością wysublimować. Niestety pod koniec opróżniania pojawiają się nuty alkoholowe, które nieco burzą całość. Warto jednak dodać, iż jeżeli ktoś poszukuje AIPA, to się nie zawiedzie. Kormoran dostarcza wszystkiego, co cenią fani piw tego typu. Grand Prix oferuje nam zaś przyjemny, doskonale skomponowany bukiet, który trudno rozbić na części składowe. Propozycję Ciechana pije się przyjemniej i jest to trunek bardziej orzeźwiający. Na pewno nie jest to typowy American India Pale Ale. Uważamy, że to piwo zasmakuje wielu amatorom dobrego piwa, zaś American IPA może nie trafić w gusta wszystkich piwoszy. Za to należy się półtora punktów dla piwa z browaru Ciechan. I niechaj będzie to ostateczny werdykt. Zwycięża Grand Prix!

 

Podróże Kormorana   Grand Prix
Etykieta piwkopelne2      piwkopuste2
Kolor piwkopelne2 piwkopelne2
Zapach piwkopelne2 piwkopuste2
Gorycz piwkopuste2 piwkopelne2
Smak piwkopuste2 piwkopelne2

 

P.S. Przypomniałem sobie jak piłem Kormorana z poprzedniej warki, pod koniec 2013 roku. Było to inne piwo, o rześkim chmielowym aromacie. Możliwe, że do tej recenzji trafiły nam się dość specyficzne egzemplarze. Werdykt się nie zmienia, ale dopisek powinien uczulić wszystkich, na to że nie zawsze ma się do czynienia z takim samym piwem. Na pewno obydwa piwa spróbujemy raz jeszcze.

Piwne Metryczki:
Grand Prix
Alk. 5,4%
Ekst. 15,5 %
Poj. 0,5 ml
Cena: 7 zł
www.ciechan.com.pl
 Gdzie wypić? beerfy.com
 Podróże Kormorana American IPA
 Alk. 6%
Ekst. 16%
Poj. 0,5l
Cena: 8zł
 browarkormoran.pl
 Gdzie wypić? beerfy.com

Browar , ,