Hades po prawie roku wyszedł z zimnego więzienia. Jak smakuje?

Nawet się nie obejrzeliśmy, jak pierwsza warka Hadesa przeleżała u nas niecały rok. O ponad miesiąc za długo od wskazanej, najlepszej daty spożycia, ale to dlatego, gdyż zbyt głęboko schowaliśmy tą czarna butelczynę w lodówce.

Premiera pierwszej warki piwa Hades, miała miejsce w marcu 2014. Postanowiliśmy wtedy odłożyć jedną buteleczkę, na dłuższy czas, aby sprawdzić czy piwo lepiej się ułoży. Pamiętamy, że było wtedy niezbalansowane, poszczególne smaki nie zgrywały się ze sobą, a alkohol był zbyt wyraźny. Jednakże pomimo tych narzekań, nadal uważamy, że jest to „spoko” piwo, o potężnym smaku i konkretnej głębi. Dlatego tym bardziej jesteśmy ciekawi, czy był to dobry rok, który sprawił iż Hades stał się jeszcze potężniejszy i zdolny zabrać nas prosto do Tartaru. Pierwszą butelkę poświęciliśmy też na natychmiastową degustację, której opis może znaleźć tutaj. Zaś tutaj, możesz poczytać więcej o samym stylu Russian Imperial Stout.

piwo-ris-olimp

Władca ciemności znów w szklance gości

W kwestii wyglądu niewiele się zmieniło. Piwo nadal jest czarne i gęste. Piana ma kolor jasnego brązu i składa się ze sporych pęcherzyków, które znikają w średnim tempie. Nie oblepiają one szkła. Po chwili zaś zredukowały się już do cienkiego kożuszka.

Zmienił się za to zapach. Piwo pachnie teraz nieco winnie. Odnajdujemy w nim nuty wytrawne i alkoholowe, przypominające nam swym aromatem wiśnie z alkoholowej bombonierki. Piwo przypomina też w zapachu whisky. Pachnie przede wszystkim słodowo i alkoholowo. Niestety, czuć też lekkie utlenienie.

Smak również się zmienił. Na początku łyku czujemy wiśnie i orzechy, które bardzo ciekawie ze sobą współgrają. Zaraz po nich przychodzi czas na kakao, a niedługo później chilli. A cała ta paleta smaków zostaje zamknięta chmielową goryczą na średnim poziomie, która długo utrzymuje się w ustach. Zgodnie z naszym życzeniem, alkohol jest o wiele słabiej wyczuwalny niż w egzemplarzu, wypitym niedługo po premierze.

Piwo jest teraz wyraźnie bardziej kakaowe i słodsze, a chmiele i chilli pełnią rolę uzupełniającego dodatku, a nie głównych akordów smakowych. Zwłaszcza papryczki złagodniały, nadając raczej przyjemnej głębi, a nie irytującego posmaku.

piwo-olimp-ris

To co? Lepszy ten Hades czy nie?

Podsumowując nasze wrażenia uważamy, że Hades zdecydowanie zyskał przez ten czas. Jest zdecydowanie smaczniejszy, pełniejszy i ciekawszy. Gdzieś zniknęły jeżyny i inne owoce leśne, a w ich miejsce pojawiły się wiśnie. Główna nuta smakowa, przesunęła się z alkoholu, chmieli i chilli na kakao i orzechy, które nie znikają, a trwają razem w ustach nawet gdy pojawia się gorycz. Co najważniejsze, wszystkie te smaki płynnie przechodzą z jednego w drugi i wydają się o wiele bardziej zgrane, niż miało to miejsce w młodym jeszcze, choć leżakowanym już trzy miesiące, piwie.

piwo-hades-russian-imperial-stout

Podobnie jednak, jak w poprzedniej wersji, radzimy pić piwo raczej śpiesznie, gdyż zbyt długo trzymany na wolności Hades traci nad sobą panowanie, pozwalając alkoholowi być co raz bardziej wyczuwalnym. Jedyne co nam przeszkadza, to przewijające się gdzieś w środku łyku utlenienie, jednakże jest ono na tak niskim poziomie, że szybko zostaje stłumione przez kakao, papryczki i chmiele. To już jednak nasza wina, gdyż trzymaliśmy władcę Tartaru ponad miesiąc dłużej, niż sugerowałaby data ważności. Ale nawet ten jeden mankament nie zmienia faktu, iż teraz Hades jest świetnym piwem, na którego dojrzewanie, warto było czekać. A najlepiej o dodanej wartości piwa świadczy fakt, iż wypiliśmy je o wiele szybciej niż poprzednie 🙂

Piwna metryczka
Alk. 11,1%
Ekstrakt 25,2%
IBU 66,6
Poj. 0,3 l
Cena 12 zł
Styl: Russian Imperial Stout
Słody: pale ale, pilzneński, wiedeński, karmelowy 600, czekoladowy jasny, karmelowy 50, pszeniczny, Cararoma
Chmiele: Zeus, Mosaic, Ahtanum, Fuggles, Experimenta 366, Iunga
Dodatki: mleko w proszku, kruszone ziarna kakaowca
Papryczki chilli: Chipotle, Mulato, Aji Amarillo, Pasilia de Oaxaca, Habanero, Bird’s Eye
Browar Olimp
Gdzie wypić? beerfy.com

Nasza ocena
piwkopelne2 piwkopelne2piwkopelne2piwkopelne2piwkopelne2piwkopuste2

Browar ,