Hefajstos. Rzemieślnik spod skrzydeł Olimpu

Przybyła do nas kolejna gwiazda z Olimpu. Tym razem przykuśtykał Hefajstos. Bóg ognia, kowali i złotników, a wraz z nim, rozniósł się zapach dymu z jego pracowni.

Hefajstos jest greckim bogiem, który swoją kuźnię umieścił wewnątrz wulkanu Etna. Wykuwał on tam takie artefakty jak strzały Erosa czy pioruny dla Zeusa. Niestety ten, nie był dla syna zbyt łaskawy i zrzucił go z Olimpu. Biedny Hefajstos upadł na wyspę Lemnos i złamał nogę. Od tego czasu kulał, a i urodą ponoć nie grzeszył. Pewnie z tego powodu miał nie lada problemy ze znalezieniem kobiety i prawdopodobnie dlatego został opiekunem rękodzielników. W końcu jednak ojciec załatwił mu żonę, piękną Afrodytę, która niestety zdradzała go z Aresem. A przynajmniej o tym jednym skoku w bok wszyscy wiedzą.

hefajstos olimp

Dymi, to znaczy że pracuje

Piwny Hefajstos z browaru Olimp to dymiony Stout z dodatkiem polskich chmieli: Marynka i Sybilla. Ma czarny kolor i niską pianę, w kolorze kremowym. Piwo jest mętne i pływają w nim różne piwne produkty.

W zapachu dominuje aromat dymu, a także słodkie, czekoladowo-kawowe nuty. Pachnie to bardzo ciekawie i przyjemnie.

Hefajstos smakuje, mniej więcej tak jak pachnie. Wyraźna wędzonka, a także paloność dominują smak piwa. Jednakże zostają wzbogacone o interesującą chmielową gorycz, która nadaje piwu charakteru. Czekolada jest już mniej wyczuwalna w smaku, aczkolwiek nadal majaczy gdzieś w tle. Piwo jest pełne w smaku i ani trochę wodniste. Pojawia się jednak lekki kawowy kwasek, który to jednak nie przeszkadza w odbiorze piwa.

olimp hefajstos piwo

Bardzo dobra propozycja dla kogoś, komu znudziły się słodkie ciemne piwa. Hefajstos ma wszystko to, czego można by się było po Smoked Stoucie spodziewać. Są wędzone aromaty, przypominające smak szynki, a także aromat palonych słodów i konkretna gorycz, która jest odczuwalnie wyższa niż 30 IBU. Szkoda, że piwo nie jest gładsze w smaku, ale w sumie można się było tego spodziewać po gruboskórnym Hefajstosie.

Piwna metryczka:
Alk. 5%
Ekstrakt 13%
IBU 30
Słody pilzneński, jęczmienny wędzony bukiem, pszeniczny grodziski, caramunich typ III, carafa special typ2, karmelowy 400, pszeniczny czekoladowy
Chmiele Marynka, Sybilla
Dodatki jęczmień palony
Styl Smoked Stout
Cena około 8,50zł
browarolimp.pl
Gdzie wypić? Beerfy.com

Nasza ocena:
piwkopelne2 piwkopelne2piwkopelne2piwkopelne2piwkopuste2piwkopuste2

Browar ,