Hopok American Pale Ale

Nigdy nie byliśmy w Zawierciu, ale chyba warto by się tam wybrać. Wygląda na to, że panuje tam klimat odpowiedni do warzenia piwa, ponieważ, poza Browarem na Jurze, mieści się tam Browar Jana. I to właśnie piwo Jana, będziemy dzisiaj degustować.

Chopok to prawie najwyższy szczyt w Słowacji, a Hopok, to piwo w stylu American Pale Ale. Jest to nasz pierwszy kontakt z tym browarem, dlatego postanowiliśmy dowiedzieć się nieco więcej na jego temat. Piwowarzy Jana mają w stałej ofercie cztery piwa. Sam zaś browar, swoją nazwę miał wziął od kapliczki św. Jana, będącej jednocześnie źródłem rzeki Warty. Cóż za interesujący zbieg okoliczności, że właściciel browaru, również ma na imię Jan 😉 A teraz przejdźmy już do degustacji.

hopok-american-pale-ale

Browar na Jana

Hopok jest lekko mętny, a pływające w nim drobinki, są średniej wielkości. Piwo ma kolor jasnego złota i jest niemalże pozbawione piany.

W zapachu, możemy wyłapać przede wszystkim cytrusy z dominacją słodkiego grejpfruta i cytryny. Zapach jest dość wyraźny i przyjemny. Można się po nim spodziewać, iż Hopok będzie lekkim piwem o wyraźnym, chmielowym aromacie.

I tak też jest. Hopok na początku wita nas nieco wątłą, lecz słodkawą podbudową zapewnioną przez słody. Następnie profil smakowy zostaje uzupełniony przez grejpfutowo-cytrynowe aromaty, aby pożegnać nas goryczką na średnim poziomie. Piwo jest sesyjne, a gorycz nie męczy.

hopok-browar-jana

Hej Hopoki

Hopok jest poprawny aż do bólu 🙂 Piwo nie ma żadnych wad, pije się je szybko i ma się ochotę na więcej. Z drugiej jednak strony, na polskim rynku jest piwo, które jest bardzo podobne w smaku, lecz nieco gorsze. Żywiec APA, bo o nim mowa, czasem potrafi dawać kanalizacją i jest mniej chmielowy i mniej gorzki od Hopoka. Jednakże obydwa piwa są do siebie bardzo podobne. Oczywiście Hopok bije Żywca w każdej kategorii poza ceną, aczkolwiek sporo osób z pewnością nie zauważy pomiędzy tymi piwami różnicy. Czy w takim razie warto dopłacać do Hopoka? Naprawdę trudno powiedzieć. Polecamy każdemu, kto ma ochotę na lekkie i sesyjne APA, nie pozbawione jednak wyraźnej goryczki. Niech spróbuje i sam osądzi. Jak dla nas jest to dobry produkt, po który warto sięgnąć. Mamy nadzieję, że niedługo uda nam się spróbować kolejnych piw Jana.

Piwna metryczka:
Alk. 5,6%
Ekstrakt 12,5%
IBU 35
Skład zapodziała nam się butelka 🙁 jak znajdziemy to uzupełnimy
Styl APA
browarjana.pl
Cena
 7,50zł

Nasza ocena:
piwkopelne2piwkopelne2piwkopelne2piwkopelne2 piwkopuste2piwkopuste2

Browar ,