Iki Beer Yuzu

Mieliśmy już okazję pić piwa z dodatkiem herbaty zarówno zielonej, czarnej jak i białej. Za każdym razem nurtowało nas jednak pytanie, kto wpadł na pomysł, aby dodać do piwa właśnie herbatę.

Z pomocą przychodzą nam jednak browarnicy z belgijskiego browaru Lochristi – Hijfte, którzy bez kozery chwalą się, iż ich Iki Beer, było pierwszym piwem z dodatkiem herbaty. Nam w ręce wpadło dokładnie Iki Beer Yuzu z dodatkiem cytryny Yuzu. Browarnicy obiecują nam, iż będzie to lekkie piwo o wyraźnym smaku, określanym jako umami. No to sprawdźmy, co to „japońskie” piwo sobą reprezentuje.

iki beer

Iki beer Yuzu jest mętne i ma słomkowo żółty kolor. Piana jest bardzo wysoka i gęsta. Zaraz po otwarciu starała się wydostać z butelki, choć nie czyniła tego zbyt nachalnie. Opada powoli zdobiąc szkło, dzięki czemu piwo wygląda ciekawie.

W zapachu ciężko wyłapać coś interesującego. Jest delikatny, gładki aromat herbaty oraz wyczuwalne utlenienie objawiające się w postaci zapachu, przypominającego metal. Zobaczmy czy będzie on odczuwalny również w smaku.

piwo z herbatą cytrynową iki beer

Na szczęście w smaku utlenienie nie jest już wyczuwalne. Łatwo można za to wyłapać słodkie nuty na początku łyku, przechodzące delikatnie w charakterystyczny smak zielonej herbaty. Na końcu czeka na nas kwaskowaty, cytrynowy posmak. Piwo nie jest ani trochę gorzkie, a na finiszu spotyka nas delikatna wytrawność.

iki beer yuzu

Kanpai!

Iki Beer Yuzu jest dokładnie takie, jak zostało opisane przez copywriterów na stronie marki. Jest to piwo lekkie, a dodatki dobrze uzupełniają dość płytkie w smaku piwo. Iki Beer Yuzu jest bardzo dobrym napojem na ochłodę w gorące dni, a delikatnie wytrawny finisz, przypomina nieco ten z sake. Chociaż to może tylko siła autosugestii. Polecamy każdemu, kto ma ochotę na lekkie, kwaskowate piwo z delikatnym smakiem zielonej herbaty.

Piwna metryczka:
Alk. 4,5%
Słody jęczmienny, pszeniczny
Dodatki cytryna Yuzu, zielona herbata
Styl ale
strona Iki Beer

Nasza ocena
piwkopelne2 piwkopelne2piwkopelne2piwkopolpelne2 piwkopuste2piwkopuste2

Browar ,