Key Largo Cinnamon Oatmeal Stout. Piwo w kolorze noir

Wraz z browarem Raduga, przenosimy się na Koralową wyspę, aby spędzić czas w hotelu Largo wraz z gwiazdami kina noir.

Kolejne piwo z browaru Raduga to owsiany stout z dodatkiem cynamonu. Liczymy więc na słodką czekoladę, zabarwioną cynamonowym posmakiem. Płatki owsiane powinny nadać piwu gładkości, jednak jak zwykle przy tego typu piwach, wielką zagadką jest udział chmieli w ogólnym odczuciu. Tak się składa, że mamy w domu trochę cynamonu, który posłuży nam za modela, urozmaicającego sesję, gdyż niestety, nie mieliśmy pod ręką nikogo pokroju Humphreya Bogarta.

Cynamonowa ścieżka

Koralowa wyspa

Key Largo ma kolor ciemnego brąz, przechodzącego w czerń. Piana jest kremowa i wysoka, lecz szybko znika. W zapachu, wyczuwamy przede wszystkim palone słody. Jest słodko, czekoladowo, a wszystko to skąpane w aromacie cienkiej kawy.

Key Largo jest szorstkie w smaku. Gorycz, choć jest na niskim poziomie, dominuje smak piwa. W ogólnym odczuciu, smakuje bardzo angielsko. Chmiele nadały lekkiego drzewnego posmaku, który w połączeniu z solidną, słodową podbudową, daje piwo o wyraźnym charakterze. Brakuje jednak gładkości, z której znany jest oatmeal stout. Brakuje również chmielowego aromatu, gdyż póki co, ogranicza się on do szorstkiej goryczy i drzewnego posmaku. A przede wszystkim, brakuje cynamonu.

Piwo w kolorze noir

Gdzie jest cynamon?

Nie wiemy gdzie zginął cynamon, gdyż jest on tutaj niemalże niewyczuwalny. Piwo ani trochę nie smakuje tak, jak przyzwyczaiły nas do tego oatmeal stouty. Nie jest delikatne i aksamitne, a zamiast tego smakuje po prostu jak konkretne ciemne ale. To nic złego, gdyż nadal jest to dobre piwo, które z pewnością przypadnie do gustu amatorom angielskiej szkoły piwowarstwa. Co ciekawe później, odnaleźliśmy cynamon. Po prostu opadł on na dno butelki, przez co można go wyczuć dopiero w ostatnim łyku, który zazwyczaj zostawiamy w butelce. W połączeniu z goryczą i słodami, tworzy on piwo jeszcze cięższe, gdyż uzupełnione o ostrawy posmak tej przyprawy. Szkoda, że nie wymieszaliśmy porządnie piwa przed przelaniem go do szklanki, gdyż teraz, te dwa smaki po prostu ze sobą nie współgrają. Martwi to tym bardziej, gdyż oznacza, że cynamon ani trochę nie przegryzł się z resztą składników. Ciekawe, w której fazie warzenia został dodany?

key-largo-raduga

Podsumowując. Key Largo jest ciekawym piwem, które przypadnie do gustu każdemu, kto lubi charakterystyczne, angielskie, ciemne ale.  Zawiedzie się jednak każdy, kto liczył na delikatnego, owsianego stouta z nutą cynamonu. Co prawda po ogrzaniu, piwo stało się słodsze, jednak nadal smak jest zdominowany przez gorycz o aromacie palącego się drewna, a gdzieś w tle pojawia się posmak czekolady i kawy. Piwo smaczne, lecz niczym nie zachwyca.

Piwna metryczka:
Alk. 6%
Ekstrakt 15 Plato
IBU 37
Słody jęczmienny, pszeniczny
Chmiele Magnum, East Kent, Goldings
Dodatki płatki owsiane, cynamon
Cena 6,99 zł
Gdzie wypić? Beerfy.com

Nasza ocena

piwkopelne2 piwkopelne2piwkopelne2piwkopolpelne2 piwkopuste2piwkopuste2

Browar ,