Kostamera owsiany stout leżakowany z płatkami dębowymi

Kostamera, Kostamera. Ach, ta Kostamera. Poświęciliśmy swój czas aby wygooglać, co to znaczy Kostamera. Przeglądneliśmy pierwszą stronę SERPa (nie zapuszczamy się dalej niż potrzebne, aby wygooglać recenzje piwa) i wiecie co znaleźliśmy?

Kostamery, są to białka podbłonowe wchodzące w skład mięśni szkieletowych. Ich zadaniem jest przenoszenie sił mechanicznym poza włókno mięśniowe, przekazywanie sygnałów z innych komórek oraz koordynacja skurczów i rozkurczów mięśnia. A co to ma wspólnego z piwem? Przychodzą nam do głowy dwie odpowiedzi. Albo ktoś z browaru Bednary szykował się właśnie do egzaminu i było to pierwsze, co mu przyszło do głowy albo po prostu nie ma nic wspólnego. Zakładając, że prawdziwa jest ta druga opcja, w całości skupiamy się teraz na piwie.

A może to imię gadziny z etykiety?

Kostamera to oatmeal stout, czyli ciemne piwo z dodatkiem płatków owsianych, które powinno być delikatne w smaku. Kostamera była ponadto leżakowana, z płatkami opiekanymi płatkami dębowymi, aromatyzowanymi wanilią. W dodatku, płatki dębowe, zostały wcześniej poddane maceracji 6 letnim Burbonem. Brzmi interesująco, a nas ciekawi przede wszystkim, jak zabiegi, którym poddano płatki, wpłyną na ostateczny odbiór piwa.

Kostamera jest piwem czarnym, pod światło przechodzącym w ciemny brąz. Brązowa piana pojawiła się tylko na chwilę, po czym od razu zniknęła. Piwo, podczas nalewania, wydawało się gęste. W międzyczasie silnie ukrwione oko łypie na nas groźnie. Więc nie owijamy w bawełnę i jak najszybciej zabieramy się do wąchania.

Zapach jest typowy dla stouta. Czuć w nim przede wszystkim udział ciemnych słodów. Wyraźna paloność wysuwa się na pierwszy plan wraz z kawą. Niestety w tle wyczuwalny jest alkohol.

piwo kostamera

Pierwsze, co rzuca się na kubki smakowe po spróbowaniu Kostamery, jest jego wodnistość. Uderzyła nas ona na tyle, że skoczyliśmy po termometr i odczekaliśmy, aż piwo nie dobije do temperatury 15 stopni. I niestety dalej jest wodniste. Szkoda. Na szczęście piwo ratuje się bardzo ciekawym posmakiem, w którym można wyczuć delikatny drewniany, dymiony aromat. Co ciekawe, choć użyte jedynie do nadaniu aromatu płatkom dębowym, wyczuwalne są wanilia oraz Burbon. Co prawda są one bardzo słabo wyczuwalne i to przede wszystkim na końcu łyku, ale dodają piwu pewnej oryginalności.

Tajemnica Kostamery

Kostamera to z pewnością piwo ciekawe, zwłaszcza że pojawiają się w nim wszystkie zapowiadane na etykiecie posmaki. I wszystko byłoby świetnie, gdyby nie to, że piwo jest zdecydowanie zbyt wodniste i za mało intensywne. Zwłaszcza jak na stouta, w którym każda oznaka wody, skutecznie psuje doznania smakowe. Goryczka jest niska, jednakże nie jest ona przyjemna i można ją raczej określić jako akceptowalną. Tym sposobem, Kostamera, która rozbudziła w nas wielkie nadzieje, okazała się średnim piwem, w którym nie udało się wyeksponować jego największych zalet. Mamy więc niestety kolejnego średniego stouta. Polecamy Kostamerę, każdemu, kogo nie przeraża wodnisty stout i ma ochotę na lekko słodkie ciemne piwo. No i okazało się, że nie ulegliśmy urokowi jaszczurzego oka.

kostamera bednary

P.S po zakończeniu degustacji, wybraliśmy się na ratebeer, celem sprawdzenia jak inni czują się po spotkaniu z Kostamerą. No i mamy małą zagwozdkę. Pojawiają się opinie o ładnej wysokiej pianie, wyraźnym smaku czekolady czy gładkim smaku. Nie ma nic o wodnistości. Czyżbyśmy pili całkiem inne piwo? Bylibyśmy jeszcze skłonni pomyśleć, że to z nami jest coś nie tak, ale jednak sama kwestia piany, której  u nas nie było, a inni wychwalali, daje do myślenia. Jak widać, piwa rzemieślnicze to loteria, w której my przegraliśmy 🙂 Możliwe, że mamy następną warkę Kostamery. Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś dane nam będzie spróbować Kostamery, aby sprawdzić czy to piwo może być tak różne.

Piwna metryczka

Alk. 5,5%
Ekstrakt 14o
Dodatki: płatki dębowe, płatki owsiane
Data ważności: 03.06.2015
Cena: 9 zł
Browar Bednary
Gdzie wypić? Beerfy.com

Nasza ocena
piwkopelne2 piwkopelne2piwkopelne2piwkopolpelne2 piwkopuste2piwkopuste2

Browar ,