Leprechaun American Dry Stout od browaru Setka

Zakradł się do nas rudy, ubrany na zielono skrzat. Oczywiście od razu go złapaliśmy, jednakże ten, zaproponował nam za jego wypuszczenie złotą monetę. Myślimy sobie, 2zł piechotą nie chodzi, dlatego przekupieni puściliśmy go wolno i zaczęliśmy się zastanawiać co zrobić ze zdobytym majątkiem. Jednakże już po chwili okazało się, że złota moneta była zaczarowana i zaraz po zniknięciu leprechauna zamieniła się w piwo.

Leprechaun, to piwo z poznańskiego browaru Setka. Swoją nazwę wzięło z mitologii irlandzkiej, a samo słowo oznacza po prostu szewca. Według podań, spotkania z Leprechaunami są nadzwyczaj rzadkie, a sam skrzat zawsze nosi przy sobie dwie monety, srebrną i złotą. Pierwsza zawsze magicznie znika z kieszeni tego, komu ją Leprechaun przekazał, zaś druga zazwyczaj przemienia się w popiół. Tak się złożyło, że nam przemieniła się w wytrawnego stouta z dodatkiem płatków jęczmiennych i amerykańskich chmieli Cascade, Warrior i Centennial. A ponieważ jest to nasze pierwsze spotkanie z piwami z browaru Setka, to tym chętniej zabieramy się do degustacji.

Leprechaun to delikatne, ciemne piwo

Uchodźca z zielonej wyspy

Leprechaun ma kolor bardzo ciemnego brązu. Jest delikatnie mętne. Piany jako takiej niestety brak, a przy brzegach szklanki pojawiła się jedynie lekka, kremowa obwódka.

Piwo ma słodki i delikatny zapach, z ciekawą, nieco torfową nutą. Pojawiają się również znane amatorom cukierków kukułki, dzięki czemu Leprechaun pachnie przyjemnie, lecz niezbyt intensywne.

Leprechaun jest bardzo przyjemny i gładki w smaku. Na początku łyku, można odnaleźć słodką czekoladę oraz kawę, o aromacie espresso. Następnie przechodzimy przez torfowy aromat do interesującej goryczy na niskim poziomie. Piwo ma wszystko to, czego można by się po stoucie spodziewać. Palone słody dały bardzo przyjemną podbudowę, a chmiele bardzo dobrze sprawdziły się na finiszu. Tylko co się stało z wytrawnością?

Browar Setka z Poznania uwarzył ciemne, lekkie piwo - Leprechaun

Nie wytrawny, a raczej półsłodki

Leprechaun to świetna propozycja dla każdego fana delikatnych stoutów. Ci z pewnością się nie zawiodą. Kręcić nosem za to mogą amatorzy piw ciężkich, o wyraźnej goryczy, gdyż dla nich z pewnością Leprechaun wyda się zbyt delikatny lub nawet wodnisty. Skołowani poczują się również Ci, którzy liczyli na wytrawne piwo, gdyż Leprechaun którego piliśmy wcale taki nie był. Nie ma co ukrywać, że słodowa podbudowa nie zajmuje tutaj całego profilu piwa. Jednakże dla nas liczy się to, że w końcu mamy lekkie, pijalne ciemne piwo, w którym ciężko doszukać się jakichkolwiek wad. I bardzo nam się to podoba. Brawo Setka!

Piwna metryczka:
Alk. 4,8%
Ekstrakt 13 stopni
IBU 30
Słody Pale Ale, Special X, Czekoladowy
Chmiele Cascade, Centennial, Warrior
Dodatki jęczmień palony, płatki jęczmienne
Styl American Dry Stout
Cena 7,50zł
Gdzie wypić? Beerfy.com

Nasza ocena:
piwkopelne2piwkopelne2piwkopelne2piwkopelne2 piwkopolpelne2 piwkopuste2

 

Browar ,