Majer Red Ale na bogato: rubiny i tytonie

O proszę, coś nowego na półce. Nie mieliśmy jeszcze styczności z gliwickim minibrowarem MajEr, dlatego złapaliśmy jedną butelkę Red Ale i pośpieszyliśmy do kasy. Ciekawe co też żeśmy kupili.

MajEr jest browarem restauracyjnym, zlokalizowanym w samym centrum Gliwic. Za produkcję piwa odpowiada jeden piwowar, Michał Grossmann, który może się pochwalić kilkoma nagrodami za swoje piwa oraz sporą kolekcją etykiet. MajEr ma w swojej ofercie cztery piwa. Jasne, Ciemne i Pszeniczne, a także piwo specjalne, czyli miejsce na pokaz kunsztu i wyobraźni piwowara. I to zapewne w tym właśnie miejscu pojawiło się degustowane przez nas Red Ale.

Polowanie na czerwone ale

Dla każdego, kto nie miał z tym piwnym stylem styczności, przygotowaliśmy krótką notatkę. Reszta moze scrollować dalej.

Mianem Red Ale określane drzewiej, każde piwo zbyt jasne aby mówić o nim ciemne i zbyt ciemne aby mówić o nim jasne.

Wrzucano więc do tego worka każde piwo górnej fermentacji o kolorze od bursztynowego, przez czerwony do jasno brązowego. Ze względu na tak szeroki zakres piw, które można określić mianem Red Ale, zazwyczaj ciężko powiedzieć, czego można się po tym piwie spodziewać. Nie zmienia to jednak faktu, iż większość tego typu piw, ma lekko palony charakter. Są ponadto bardziej słodowe niż chmielowe. A co jeszcze dodatkowego, to już zależy od regionu, w którym dane piwa są warzone.

piwo-red-ale

Majer red ale, faktycznie ma kolor ciemnej czerwieni, a nawet można by go określić jako rubinowy. Piwo jest przejrzyste, choć pływa w nim nieco piwnych produktów. Zwieńczone jest jasną, beżową pianą o dużych pęcherzykach. Jednakże nie oblepia ona szkła i dość szybko znika.

Majer ma bardzo specyficzny zapach. Poza karmelem i toffi, odnajdujemy tutaj również zapach suszonych grzybów. Pojawia się również ostra nuta, którą ciężko nam zidentyfikować. Póki co nadal nie mamy pojęcia, czego można by się po tym piwie spodziewać.

Po pierwszym łyku stwierdzamy, iż Majer Red Ale, na początku odpycha wodnistością. Później zaś pojawiają się słody, dodając piwu niezbyt wyraźnego smaku karmelu. Wyczuć możemy również nieco zadymione nuty, jakby tytoniowe, które pojawiają razem z lekką goryczką. Ogólnie rzecz biorąc, nie mamy tu palety smaków. Mamy za to lekkie piwo o przyjemnym tytoniowym aromacie.

piwo-majer-red-ale

Majer Red Ale jest piwem ciekawym zwłaszcza, że udało nam się je kupić za 2 zł! Jak tylko dowiemy się ile kosztuje normalnie, damy znać czy warto. Będziemy śledzić poczynania browaru Majer, gdyż Red Ale narobił nam smaka na kolejne piwa i ciekawsze style. Mamy nadzieję, że i kolejne wyroby zostaną zabutelkowane i trafią do sklepów.

Piwna Metryczka:
Alk. 
5,5%
Ekstrakt 13,5 BLG
Styl Red Ale
Słody Pale Ale, Wiedeński, Caraaroma, Carared, Carapils
Chmiele Marynka, Fuggles
Cena 2zł 🙂
Browar Majer
Gdzie wypić? beerfy.com

Nasza ocena:

piwkopelne2piwkopelne2piwkopelne2 piwkopolpelne2 piwkopuste2piwkopuste2

Browar ,