Minister California Common

Przyszedł czas na skosztowanie kolejnego owocu piwnej kooperacji. Tym razem o wspólne uwarzenie piwa pokusiły się dwa poznańskie browary: Szałpiw oraz Ministerstwo Browaru. Oczywiście wiadomo, że twarzą tej marki, nie mógł zostać nikt inny, jak właśnie Minister.

Rzeczonym piwem jest Minister California Common, a więc lekkie ale z dodatkiem amerykańskich chmieli. Piwo ma jedynie 3,6% i 9 stopni BLG ekstraktu, co sugeruje że słodowość będzie niska, a cały nacisk zostanie przesunięty na aromatyczność chmieli. W czasie kiedy to piszemy, minister spogląda na nas zalotnie, sprawiając, że nie możemy dłużej czekać i musimy go spróbować.

Minister jest przejrzysty i ma bursztynowy kolor. Piana jest wysoka, biała, trwała i oblepia szkło, dzięki czemu piwo wygląda ładnie.

W zapachu wyczuwalne przede wszystkim chmiele, nadające piwu cytrusowych aromatów. Niestety, pojawia się również zapach mokrego kartonu, który mógłby sugerować utlenienie piwa. Szkoda, zwłaszcza że piwo ma jeszcze daleko do upłynięcia daty ważności.

piwo minister california common

W smaku na szczęście jest dużo lepiej, gdyż karton został przysłonięty bardzo przyjemnymi cytrusowymi aromatami. Najbardziej wyczuwalne są grejpfrut i ananas, z lekką nutą pomarańczy. Smaki te pojawiają się na początku łyku, aby następnie przejść do goryczy na niskim poziomie. Po niej zaś pojawia się nieco nieprzyjemny, trawiasty, ziołowy i lekko łodygowy posmak za który najprawdopodobniej odpowiedzialny jest chmiel tomahawk. Niestety, bez słodowej podbudowy, nadana przez chmiele gorycz wydaje się płytka i niesmaczna.

szałpi ministerstwo browaru piwo minister california common

Minister California Common jest piwem lekkim, ale niestety również płytkim w smaku. Wydaje się, jakbyśmy faktycznie pili „chmielową zupę”, gdyż piwo zdaje się składać z wody i chmielowego aromatu. Szkoda, że zabrakło miejsca aby bardziej uwypuklić słody, gdyż piwo zyskałoby wtedy na głębi, a gorycz zyskałaby przyjemniejszego odcienia. Teraz Minister nieczym nie zachwyca. Aczkolwiek też nie razi. Po prostu lekkie i odświeżające ale.

Piwna metryczka
Alk. 3,6%
Ekstrakt 9 BLG
Słody pilzneński, monachijski, karmelowy
Chmiele Tomahawk, Chinook, Simcoe
Styl California Common
Cena 7,90zł
Gdzie wypić? beerfy.com

Nasza ocena
piwkopelne2 piwkopelne2piwkopelne2piwkopolpelne2 piwkopustepiwkopuste

Browar , ,