Native American od Trzech Kumpli

Przyszedł czas na nasze pierwsze spotkanie z piwem od lotnego browaru Trzech Kumpli. Kim są trzej kumple i czym jest browar lotny? Tego się z tego wpisu nie dowiecie.

A to głównie dlatego, że nie udało nam się znaleźć wiele ciekawych rzeczy na temat Trzech Kumpli. No dobra, po przeszukaniu ich Facebooka, nie chciało nam się dalej szukać bo jesteśmy zmęczeni trudami dnia i bardzo chcemy się już napić piwa Native American. Możemy za to śmiało powiedzieć, że browar ma fajne logo 🙂 Jako podkład muzyczny do degustacji wybraliśmy sobie płytę Five Spirits zespołu Apache o przepięknej okładce 😛 Fajkę pokoju zastąpi nam piwo i już za chwilę poczujemy zespolenie z duchami przodków.native american piwo trzech kumpli

Native American to american india pale ale oparte na goryczy pięciu chmieli. Widzimy Amarillo, Simcoe i Tomahawk, więc spodziewamy się gorzkiego, grejpfrutowo – iglastego i ziemistego aromatu. 60 IBU zostało skompresowane do butelki 0,33 i uzbrojone w 6,2% alkoholu. Zobaczymy czy zerwie nam skalpy z głów.

Pale ale to nie blada twarz

Native American ma bursztynowy kolor, przechodzący w lekką czerwień (na zdjęciu wyszło bardziej czerwone niż w rzeczywistości). Piana jest niska i nietrwała, chociaż oblepia szkło. W zapachu wyczuwamy przede wszystkim grejpfruta z dodatkiem iglaków, a całość otoczona jest nutką słodyczy. Pojawia się również alkohol, choć póki co nie jest on zbyt wyraźny. Zobaczmy jak nasz język zareaguje na Native Americanina.

Na początku łyku piwo wydaje się wodniste, a udział słodów jest raczej niewyczuwalny. Po chwili przychodzi jednak czas na aromaty grejpfruta i iglaków, które po chwili zostają przysłonięte średniej siły goryczą i ziemistym finiszem. W tej największy udział wzięły najprawdopodobniej chmiele Amarillo i Tomahawk, gdyż lekko ziemisty lub torfowy aromat pozostaje na podniebieniu długo po przełknięciu piwa i opadnięciu cytrusowej goryczki.

nativ american trzech kumpli

Native American jest średnią propozycją z działu american indie pale ale. Brakuje nam słodowej podbudowy, dzięki której można by powiedzieć, że piwo jest pełne i solidne. Na plus zasługuje mieszanka cytrusów i iglaków, które smakowo korespondują ze sobą. Gorycz nie jest za ciężka ani zalegająca. Nie jest też jakaś zapadająca w pamięć. Dobrze wypadły także nuty ziemiste, które delikatnie osadzają się na podniebieniu po wzięciu całego łyku. Gdzieś wokół majaczy niestety alkohol oraz słodycz. Komu polecić to piwo? Ano takim, którzy nie lubią zbyt intensywnej goryczy i szukają american indie pale ale o delikatnych aromatach. Na Native American na pewno nie poprzestaniemy i będziemy czaić się na kolejne propozycje Trzech Kumpli 🙂

Piwna metryczka
Alk
. 6,2%
Ekstrakt 15.5 Plato
IBU 60
Słody jęczmienne, pszeniczne
Chmiele Magnum, Simcoe, Cascade, Tomahawk, Amarillo
Poj. 0,33 l
Cena: 4,50zł
Browar Trzech Kumpli
Gdzie wypić? beerfy.com

 Nasza ocena
piwkopelne2 piwkopelne2piwkopelne2piwkopelne2 piwkopuste2piwkopuste2

 

Browar ,