Nomono Freestyle PIPA

Trzymamy właśnie w dłoni drugie piwo, będące owocem współpracy browaru Solipiwko oraz studia graficznego Nomono. Podobnie jak w poprzednim wypadku, etykieta nie zawodzi, więc możemy przypuszczać, że nie zawiedzie nas i samo piwo.

Studio graficzne Nomono, współpracuje z browarem Solipiwko co prawda na stałe jednakże, browar postanowił wypuścić linię piw, które mają tę współpracę uwydatnić. Ciekawe, czy i Birbant zdecyduje się na podobny krok, skoro również korzysta z usług studia. Na etykiecie widzimy kilka zwierząt, jednak z centralnego punktu spogląda na nas rozwścieczony byk, puszczający kółka nosem. Grafika na etykiecie jest naprawdę świetnie wykonana, zwłaszcza że udało się wpleść ludowe elementy w postaci kwiatów. Zapewne mają one odwoływać się do stylu piwa, gdyż PIPA to po prostu Polish India Pale Ale.

Druga edycja Nomono to Freestyle PIPA. Freestyle, oznacza, iż nie mamy do czynienia ze zwykłym IPA na polskich chmielach, gdyż w składzie znalazło się miejsce również na skórkę bergamotki. Jest to odmiana pomarańczy, znana ze swoich właściwości aromatycznych. Co do samych chmieli, wykorzystano tutaj gatunki Iunga, Marynka, Lubelski, Sybilla i Puławski. Jak dotąd, często zawodziliśmy się na piwach w stylu PIPA, więc mamy nadzieję, że Nomono będzie inne.

nomono-solipiwko

Dzik, byk, jeleń, dzięcioły i polne kwiaty

Nomono ma kolor pomarańczowo-złoty i jest mętne. Piana jest niska, lecz po opadnięciu do cieniutkiej warstwy, dalej już nie znika.

Piwo ma typowo chmielowy zapach, z dominacją ziołowych aromatów, zapewnionych najprawdopodobniej przez Iungę.

W smaku możemy wyłapać dokładnie to samo co w zapachu. Piwo jest wyraźnie chmielowe, z goryczą na poziomie pomiędzy średnim, a wysokim, za to utrzymującą się w ustach bardzo długo. Nomono jest piwem rześkim i całkiem pijalnym, nawet pomimo niezbyt wyczuwalnej słodowej podbudowy. Zaraz po wzięciu łyku, atakują nas chmiele, a gorycz jest wyczuwalna niemalże od razu. I szczerze mówiąc, poza tą goryczą, w Nomono nie odnajdziemy już nic więcej, co mogło by zapaść nam w pamięć.

Nomono Polish India Pale Ale

Polish your India Pale Ale

Nomono to smaczne i rześkie IPA. Możemy je polecić każdemu, komu nie przeszkadzają ziołowe posmaki. Dominują one niemalże cały profil smakowy piwa, pozostawiając miejsce jedynie na goryczkę. W porównaniu do poprzedniego Nomono, druga edycja wypada niestety blado. Co prawda nie można jej zbyt wiele zarzucić, ale jest to piwo po prostu dobre, bez żadnych fajerwerków. Nie to co wersja pierwsza. Jak widać, ciężko stworzyć piwo wyjątkowe, korzystając jedynie z polskich chmieli. A może nie nadają się one po prostu na piwo w stylu IPA?

Piwna metryczka:

Alk. 6,1%
Ekstrakt 14 stopni BLG
IBU 88
Słody pale ale, karmelowy, pszeniczny
Chmiele Iunga, Marynka, Lubelski, Sybilla, Puławski
Dodatki Skórka bergamotki

Nasza ocena:

piwkopelne2piwkopelne2piwkopelne2piwkopelne2 piwkopuste2piwkopuste2

Browar ,