O’Hara’s Irish Stout

Czas przenieść się na zieloną wyspę. A co najlepiej pozwala człowiekowi zapomnieć o świecie i wyobrazić sobie, że jest gdzieś indziej? Oczywiście piwo.

A konkretnie piwo i muzyka. To drugie zapewnia nam Adrian Von Ziegler, szwajcarski i niezwykle płodny artysta, który udostępnia w internecie swoje utwory w klimatach horroru, fantasy czy muzyki relaksacyjnej. My wybraliśmy muzykę celtycką, przy której piwo wybrane do dzisiejszej degustacji powinno dobrze smakować. A piwem tym jest O’Hara’s Irish Stout. Sam stout, jako styl, powstał w Londynie już w XVII wieku, jednakże stamtąd szybko rozprzestrzenił się po brytyjskich wyspach. Podobnie zresztą jak Celtowie, którzy wybrali się na wyspę, umykając przed ekspansją Rzymu. Ale nie o tym miał być ten wpis, tylko o piwie. Z marką O’Hara’s mieliśmy już styczność, kiedy to we współpracy z rodzimą Pintą, uwarzyli Lublin to Dublin. Był to mocny, kawowy stout. Irish Stout ma jednak niewielką zawartość alkoholu. Zobaczmy więc czy walorami smakowymi ustępuje w czymkolwiek mocniejszemu koledze.

piwo irish stout o'hara's

Piwo ma czarny kolor i kremową pianę. Ta szybko opadła do poziomu 1cm i taka już pozostała. Pod światło piwo jedynie delikatnie przebija ciemnym brązem. Krótko mówiąc, wygląda tak, jak stout wyglądać powinien.

Irish Stout ma przyjemny słodki zapach, w którym możemy odnaleźć między innymi czekoladę, kawę oraz pączka z adwokatem. Ten zestaw zapachów zachęca do bliższego zapoznania się z piwem. Jest bardzo przyjemny i z pewnością przypadnie do gustu każdemu amatorowi słodyczy. W tle majaczy delikatna gorycz chmielu.

piwo o'hara's

W smaku spotykamy nuty, zapowiedziane przez zapach. Są czekolada, kawa i pączek z adwokatem. Wszystko jest zaś zamknięte wyraźniejszą niż w zapachu, chmielową goryczą. Ta jest co prawda na niskim poziomie, lecz za to wyraźnie wyczuwalna poprzez kontrast ze słodkimi nutami pojawiającymi się na początku łyku. Ogólnie rzecz biorąc, mamy tu do czynienia z lekkim i przyjemnym stoutem o deserowym charakterze.

stout irlandzki o'hara's

Co zrobi?

O’Hara’s Irish Stout przyjemnie nas zaskoczył. Jak można się dowiedzeć z etykiety, jest to piwo nagrody wygrywające. Naszym zdaniem słusznie. Ciężko znaleźć inne przykłady piw, które tak przyjemnie łączyłyby w sobie lekkość i deserowy charakter, nie rezygnując jednocześnie z chmielowej goryczki, która jest tutaj bardzo dobrze wyważona. Dobrze, że piwo nie jest mocniejsze, gdyż poszczególne posmaki wydają się zbyt słabe, aby mogły zagłuszyć większy woltaż. Teraz jest po prostu idealnie. Polecamy każdemu, kto ma ochotę na lekkie piwo o czekoladowo-kawowym smaku. O’Hara’s Irish Stout go nie zawiedzie.

Piwna metryczka
Alk. 4,3%
Ekstrakt 10.75°
IBU 40
Cena 9 zł
carlowbrewing.com
Gdzie wypić? beerfy.com

Nasza ocena
piwkopelne2 piwkopelne2piwkopelne2piwkopelne2piwkopolpelne2 piwkopuste2

 

Browar ,