Orkiszowe z Czosnkiem. Postrach wampirów, komarów i płci przeciwnej

Mamy już na rynku sporo piw smakowych. Na półkach królują przede wszystkim cytryna, grejpfrut czy żurawina, czyli smaki do których jesteśmy przyzwyczajeni. A teraz coś z zupełnie innej brzeczki. Piwo z browaru Kormoran, czyli Orkiszowe z Czosnkiem.

How to spell a spelt? Czyli kilka słów o orkiszu

piwo-gladiator

Jest to już kolejne piwo z serii orkiszowych. A czym w ogóle jest ten orkisz? Zboże to najprawdopodobniej pochodzi z Południowo – Zachodniej Azji. Orkisz zawiera więcej białka oraz lepiej przyswajalny gluten od pszenicy zwyczajnej. Niegdyś był uznawany za posiłek gladiatorów, zaś dzisiaj jest uprawiany głównie na potrzeby producentów ekologicznej żywności. Orkisz nie jest zbyt popularnym surowcem, jeżeli chodzi o produkcję piwa. Najwięcej piw orkiszowych można znaleźć na rynku niemieckim czy belgijskim, chociaż pojawiają się również takie perełki:

Warto też zauważyć, że samo piwo czosnkowe jest swego rodzaju ewenementem. Co prawda, pojawiały się już tego typu pomysły wśród browarów na całym świecie, aczkolwiek jest ich na tyle niewiele, że dodawanie czosnku do piwa, pozostaje trendem niszowym.

Wali warzywami

Chciałoby się powiedzieć, że Kormoran Czosnkowe, śmierdzi warzywami. Akurat w tym wypadku jest to stwierdzenie nie na miejscu, ponieważ trudno oczekiwać innego zapachu, po zastosowaniu tak intensywnie pachnących dodatków. Przez czosnek, przebija się jednak lekko metaliczny posmak, który raczej nie jest zamierzony. Piwo jest lekko mętne, ma średnie wysycenie, a piana jest niezbyt imponująca. Znika w zatrważającym tempie i nie pozwala się sobą nacieszyć. Czosnkowe ma kolor żółci, co sprawia iż na tym polu raczej nie zachwyca .

Pierwszy łyk sprawia, że po raz kolejny rugam się za niecierpliwość, gdyż nie dałem piwu nabrać odpowiedniej temperatury. Czas poświęcony na sesję zdjęciową jak widać nie wystarczył, aby Orkiszowe z Czosnkiem, odezwało się pełnią smaku. Na tą chwilę wystarczy powiedzieć, że niczym nie zachwyca. Pocałuję moją dziewczynę póki jeszcze nie przesiąknąłem piwskiem i czosnkiem na dobre.

Po chwili Orkiszowe z Czosnkiem, pachnie już ciekawiej. Zapach czosnku, nadal jest dominujący, jednak teraz został wzbogacony o przyjemne nuty słodowe. Niestety bardzo ciężko je zidentyfikować. Aby lepiej wczuć się w klimat piwa, puszczę sobie soundtrack ze Zmierzchu. Żartowałem, nic nie puszczę. Albo niech będzie Nox Arcana.

kolor-piwo-czosnkowe-browar-kormoran-piwo-orkiszowe

Na Warmii nie ma wampirów

W sumie to nigdzie nie ma. Ale za to wysycenie utrzymuje się na tym samym poziomie, a mętne składniki powoli zaczęły opadać. Tak jak można się tego było spodziewać po zapachu, do czosnku dołączyły słody, przyjemnie dopełniając smaku. Właśnie ta słodowa baza, na której zbudowane jest piwo, stanowi jego największą zaletę. Szkoda tylko, że czosnek który miał być dodatkiem, zdominował to piwo. Warto tutaj wspomnieć, iż jego smak, pozbawiony jest ostrości. Mamy za to czosnkowy aromat, z gatunku tych słodszych. Nie przeszkadza mu to jednak dodać piwu lekkiej słoności, która zmusza do wzięcia kolejnego łyka.

browar-kormoran-piwo-orkiszowe-z-czosnkiem

orkiszowe piwo z czosnkiem

Orkiszowe z czosnkiem, jest z pewnością piwem ciekawym. Niestety, sama baza smakowa, wydaje nie radzić sobie z dość mocnym aromatem. Piwo byłoby smaczniejsze, gdyby czosnek pojawiał się jako lekki posmak, najlepiej gdzieś na końcu łyku. Tutaj, mamy lekkie słodowe piwo, o niewyczuwalnym aromacie chmielowym, które w całości zdominowane jest przez czosnek. Z pewnością jest to bardzo dobra propozycja jako dodatek do potraw, zwłaszcza z grilla czy ogniska. Niestety, jeżeli przyszło by mi oceniać wartość piwa pod kątem tego czy nadaje się do smakowania, picia wieczorem po ciężkim dniu, czy jako orzeźwiający napój, to wypada dość cienko. No ale nie oszukujmy się, to piwo kupuje się z ciekawości. Ja z pewnością do niego wrócę, ale wtedy będzie miało za zadanie uzupełnić smak jakiejś potrawy, zapewne przesiąkniętej dymem. Z pewnością trzeba samemu spróbować i wyrobić sobie o nim zdanie.

kormoran piwo z czosnkiem orkiszowe

Piwna metryczka:
alk. 5,1%
ekstrakt: 12,5%
poj. 0,5 l
cena: 5 zł
browarkormoran.pl
Gdzie wypić? beerfy.com


Nasza ocena:
piwkopelne2
piwkopelne2piwkopelne2piwkopuste2piwkopuste2piwkopuste2

Browar ,