Ortodox Mild. Delikatność przystrojona w muszkę

Widać ostatnio muszki mają powodzenie. Najpierw pojawiło się lekkie zaskoczenie podczas wyborów do Europarlamentu, a teraz przydreptał do nas malutki piesek. Również w muszce.

Ortodox Mild: ortodoksyjne podejście do milda

Mild  to drugie piwo z serii Ortodox. Piwa te mają reprezentować ortodoksyjne podejście do warzenia piwa, a więc czysty styl bez żadnych udziwnień, z których to przecież słynie AleBrowar. Czym jest mild? Początek warzenia piw typu mild, szacuje się na 17sty wiek, aczkolwiek w pierwszym okresie tym terminem oznaczano piwa młode. Z początku mieszano je z piwami dojrzałymi, aby poprawić ich smak, jednakże z czasem gusta ludu się zmieniły, aż do czasu aż mild stał się najbardziej popularnym gatunkiem piwa u progu rozpoczynającego się 19tego wieku. W 20tym wieku zaś, jego popularność znacząca spadła, aby następnie znowu wrócić do łask w wieku 21. Dzisiaj pod tym terminem, zazwyczaj rozumie się  delikatnie chmielone ale o zarówno ciemnej jak i jasnej barwie. Rzadko są to piwa mocne, a w smaku dominują różne gatunki słodów.

alebrowar-ortodox-mild-piwo-1

Etykieta Ortodox Mild z AleBrowaru utrzymana jest w ciepłej barwie, przechodząc z białego koloru do czegoś pomiędzy różowym, a pomarańczowym. Kobiety z pewnością już wiedzą jaki to kolor, ale czy wiedzą jakiej rasy jest model? Jest to Skye Terrier, a więc nieco parówkowaty posiadacz dość długich kudłów. Etykieta generalnie nam się podoba, i wyróżnia piwa z serii Ortodox na tle innych. Niestety brak na niej szczegółowego składu piwa.

ortodox-mild-piwo-w-stylu-mild

Zapach, kolor i piana. Nasz Ortodox pachnie dość ładnie, zapach z wyraźną nuta słodową, aczkolwiek chmiele również się w nim przebijają. Ma bursztynowy, brązowy kolor, przechodzący powoli w czerwień i jest delikatnie mętne. Piwo ma dość pokaźną i gęstą pianę, która utrzymuje się przez czas degustacji (edit: w kolorze ecree).

Smak. Mild ma średnie wysycenie, które w żaden sposób nie przeszkadza w degustacji. W smaku czuć nader wyraźną i przyjemną gorycz. Chmiele wywołują ściągający efekt w ustach, choć i tak nie są one tak wyraźne jak w IPA. Od razu czuć, że chmielenie wcale nie było delikatne. Dodatkowo, gorycz,  jest podbudowana bardzo dobrze wyczuwalną słodowością, która to jest główną zaletą tego piwa. Na końcu łyku pojawia się ponadto ciekawa dymioność, która wraz z chmielową goryczą, długo pozostaje na języku. Wyczuwalne są również żywiczne aromaty, które bardzo dobrze uzupełniają chmielowość. Jedynym mankamentem jest nieco metaliczny posmak, aczkolwiek jest on na tyle niski, że szybko ginie w mnogości smaków.

ortodox-mild-alebrowar-piwo-1

Warto być właścicielem tego psiaka

Ortodox Mild jest piwem bardzo pijalnym i mimo wszystko bardzo rześkim. Jest diametralnie różne od słodkiego i delikatnego Ortodox Stout’a, choć spokojnie można tutaj wyczuć rękę browarników z AleBrowaru. Czy jednak czuć też ortodoksyjne podejście do warzenia i do stylu piwa? Nie do końca. Gdyby nie za wysokie nachmielenie, mielibyśmy naprawdę rasowego milda. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to bardzo dobre piwo, które można polecić każdemu piwoszowi i osobom, które przygodę z odkrywaniem nowych smaków piwa mają jeszcze przed sobą. A wraz ze zbliżaniem się do dna szkła, Mild nadal smakuje równie dobrze jak na początku degustacji. Jak do tej pory, seria Ortodox nas nie zawiodła i jest naszą ulubioną, choć krótką linią piw z AleBrowaru. Czekamy na kolejne zwierzaki!

alebrowar-ortodox-mild

Piwna metryczka:
Alk. 4,2%
Ekstrakt: nie podano
Pojemność: 0,5 l
styl: mild
cena: 7 zł
www.alebrowar.pl
Gdzie wypić? beerfy.com

Nasza ocena:

piwkopelne2piwkopelne2piwkopelne2piwkopelne2piwkopolpelne2 piwkopuste2

Browar ,