Ox Bile – kto się oprzeć zdoła żółci woła?

Czas aby skosztować płynnej, wolej żółci. 95 IBU z pewnością zrobi swoje, znieczulając nasze podniebienia. No to siup.

Najnowsza warka Ox Bile z browaru Haust, dostępna jest w butelkach 0,33l i opasana pustynną etykietą. Jest krowia czacha, kuktasy i ogólnie klimat, który od razu przyprawia o pragnienie. I nie ma co się oszukiwać. Z pewnością będzie to piwo gorzkie. Zwłaszcza, że mamy do czynienia z podwójnym IPA.

A propos goryczy, warto zwrócić uwagę skąd wzięła się nazwa piwa. A mianowicie od pewnej piwnej plotki, z którą można do dziś spotkać się na niektórych niezbyt poważnych stronach internetowych, jakoby do taniego piwa dodawano byczej żółci. Miała by ona być odpowiedzialna za gorzki smak. Poszperaliśmy trochę i wiemy już, że opakowanie byczej żółci kosztuje kilkanaście dolarów. Dlatego, kiedy sami będziemy chcieli uwarzyć tanie piwo, do uzyskania goryczy użyję raczej tańszego zamiennika. Chmielu.

ox-bile-piwo-haust

Czy żółć woła oczekiwaniom podoła?

Kolor OX Bile można określić jako coś pomiędzy złotem a czerwienią. Piwo wieńczy wysoka biała piana o dużych pęcherzykach, a z dna szklanki, nieprzerwanie wydobywają się pędzące ku tafli bąbelki. Całość wygląda przyzwoicie i zachęca do spróbowania.

Wola Żółć ma słodki zapach tropikalnych owoców. Wyłapać można ananasa, banana, mango, a także grejpfruta. W tle majaczą również iglaki. Całość komponuje się w bardzo przyjemny tropikalny koktajl.

Pierwszy haust tej mikstury jest dokładnie tym czego się spodziewaliśmy. Płynną goryczą. Ox Bile jest prawie tak gorzki jak sok żołądkowy, aczkolwiek w przeciwieństwie do niego, posiada bardzo ciekawą gamę smaków. Słodowa podbudowa przygotowuje podniebienie na atak potężnej dawki IBU, a aromat chmieli nadaje wszystkiemu charakteru tropikalnych lasów iglastych.

piwo-ox-bile

Tropikalne lasy iglaste

Ox Bile jest piwem bardzo ciekawym, które pozostawia w ustach długo utrzymujący się smak. Najpierw witają nas smaczne słody, po których przychodzi czas na gorycz tak silną, że niemalże wywołuje ona uczucie pragnienia. A przez to, chce się sięgnąć po kolejny łyk aby je ugasić. Wszystko to jest przykryte delikatną warstwą owoców, co znacząco uprzyjemnia wrażenia smakowe. Alkohol jest idealnie zamaskowany i całkowicie niewyczuwalny pomimo ponad 8% mocy piwa. Jest to zdecydowanie idealna propozycja dla fanów chmielowej goryczy. Tym którzy za nią nie przepadają szczerze odradzamy Ox Bile. My należymy jednak do tej pierwszej grupy i ze ściągającym podniebienie smakiem wchodzimy w Nowy Rok, a wszystkim czytelnikom, życzymy wielu przyjemnych chmielowych doświadczeń.

Piwna metryczka:
Alk. 
8,6%
Ekstrakt 20 BLG
IBU 95
Styl Double IPA
Poj. 330ml
Cena 9,60zł
Gdzie wypić? beerfy.com

Nasza ocena:
piwkopelne2piwkopelne2piwkopelne2piwkopelne2 piwkopolpelne2 piwkopuste2

Browar ,