Hades. 6 papryczek chili, 6 gatunków chmielu, 66,6 IBU

Hades, bóg świata zmarłych, w którym mieszka wraz z Cerberem i Charonem. Co ciekawe, nie był on uznawany za złego boga, aż do ekranizacji przygód Herkulesa przez Disneya. Ale to wcale nie znaczy, że Hades był łagodny i miły. A nowy produkt browaru Olimp na pewno taki nie będzie.

Hades to Russian Imperial Stout. Więcej o tym stylu piwa możecie poczytać tutaj. Jak dowiadujemy się z etykiety, do jego uwarzenia wykorzystano aż 6 różnych papryczek chili. Dodane zostało również mleko w proszku. Ma ono jednak zastosowanie bardziej funkcjonalne niż dodanie mlecznego posmaku, o czym może świadczyć użycie jej jedynie w śladowej ilości. Poza wsparciem pracy drożdży, laktoza ma ograniczyć oddziaływanie wpływu ziaren kakaowca na redukowanie piany.

66,6 IBU

Warto by poświęcić również parę słów, na omówienie etykiety. Przedstawia ona oczywiście Hadesa, z pękiem kluczy, kroczącego pomiędzy skałami. Taka wizja boga śmierci zdecydowanie odbiega od tych, znanych nam z posągów, obrazów czy filmów. Mamy tutaj wysportowanego jegomościa bez koszulki, za to z hełmem nabijanym kolcami. Aż strach jak panowie z Olimpu przedstawią nam Aresa. Tak czy siak, trzeba przyznać że grafiki użyte na etykiecie są WYJE

wyjebane piwo

Myślisz, że ciemność jest twoim sojusznikiem. A ty jedynie do niej przywykłeś

Serce pęka, gdy przychodzi do zniszczenia tak pięknego laku. Pachnie on jeszcze miodem i sprawia, że butelka wygląda naprawdę wyjątkowo. Jednakże chęć spróbowania Hadesa jest silniejsza. Staramy się wyłapać zapach wdychając wydobywające się z butelki wyziewy, jednakże czujemy tylko lak. Dopiero po przelaniu do szklanki nieco gęstszego od zwykłych stoutów Hadesa, można raczyć się pełnią jego zapachu. Czuć tutaj aromaty kojarzące się z czerwonym winem, ostry zapach chili oraz alkohol. Nam osobiście, nie przypadł on do gustu. Piana ma piękny kremowy, jasnobrązowy kolor, podbarwiony odrobiną czerwieni. Sam Hades, ma po prostu niesamowity czarny kolor, który w żaden sposób nie przepuszcza światła, a nawet je pochłania :).

russian-imperial-stout-hades

Oczekujemy, iż smak będzie iście piekielny. Po przelaniu czarnej cieczy do ust, pojawia się dość wyraźny smak, przypominający włoskie orzechy, następnie powraca winny aromat po którym następuje lekkie alkoholowe ocieplenie.Warto dodać, że najprawdopodobniej piwo ma teraz temperaturę nieco niższą niż sugerowane 12 stopni. Ale Hadesa nie wypada pić szybko, więc liczymy na to, że zmieni kilkakrotnie swój smak podczas degustacji.

Ja się w niej narodziłem. Ona mnie ukształtowała. Nie widziałem światła do czasu, aż stałem się mężczyzną.

Istotnie, chwilę po otwarciu zmieniają się doznania smakowe. Orzechy zaczynają zanikać, a ich miejsce zajmują papryczki chili. Co ciekawe, nie nadają one piwu ostrego smaku, a jedynie lekkiej pikanterii i wyrazistości. Hades jest ponadto nieco słodszy, a alkoholowe posmaki nadal nie dominują. Co ciekawe, pojawiają się nuty kawowe, które przyjemnie współgrają ze słodkością, przypominającą nieco smak jeżyn.

Każdy kolejny łyk dostarcza wyraźniejszego smaku papryczek. Orzechy są już całkowicie niewyczuwalne. Kawowa gorycz osłabła, aczkolwiek pojawiła się gorycz chmielowa. Niestety zaczyna być dość szybko zagłuszana posmakiem alkoholu. Całość nadal dość dobrze smakuje, jednakże picie Hadesa dostarcza mniej przyjemności niż na samym początku degustacji. Piwo zaczyna lekko szczypać w gardle. Poza luźnym skojarzeniem z jeżynami, nie pojawiają się już żadne estry owocowe.

browar-olimp-hades

Do tego momentu tylko mnie oślepiało. Cienie cię zdradziły, ponieważ należą do mnie.

Podsumowując nasze wrażenia z degustacji Hadesa, musimy przyznać, iż lepiej smakował gdy był on mocno schłodzony. Po około 10 minutach od przelania do szklanki, pojawiły się papryczki chili, które dopełniły smaku. Gdyby taki pozostał do końca, z pewnością wpasowałby się w czołówkę polskich piw. Niestety, tak jak się spodziewaliśmy, kilkukrotnie zmieniał smak, aby ostatecznie stać się średnio pijalnym piwem, o nieprzyjemnym alkoholowym posmaku, wzmocnionym ostrością papryczek. Czy w takim razie myliliśmy się i powinniśmy wypić go szybciej zamiast pieścić kubki smakowe każdym łykiem? Możliwe. Nie zmienia to faktu, że Hades jest w dniu dzisiejszym piwem wyjątkowym na polskim rynku. Na szczęście udało nam się dorwać dwie buteleczki. Druga poczeka sobie spokojnie kilka miesięcy i mamy nadzieję, że wtedy piwo będzie odpowiednio dojrzałe aby poradzić sobie ze swoją mocą, a uwydatnią się inne posmaki, takie jak te dostarczone przez ziarna kakaowca.

Piwna metryczka:
Alk. 11.1%
Ekstrakt 25,2%
IBU 66,6
Styl Russian Imperial Stout
Poj. 0,33
Cena 11zł
browarolimp.pl

Nasza ocena:

piwkopelne2 piwkopelne2piwkopelne2piwkopelne2piwkopolpelne2 piwkopuste2

Browar