Metropolis American India Pale Ale z duchem początków kina

Metropolis z browaru Raduga zdążyło już zagościć na łamach pewnego magazynu dla mężczyzn. Dlatego uważamy, że to odpowiedni czas, aby zagościło i na naszej stronie.

Skąd pomysł na nazwę browaru Raduga?

Browar Raduga powstał stosunkowo niedawno, a do regularnej sprzedaży trafiło dopiero jedno piwo. Nazwa browaru wzięła się od… samochodziku, zabawki jaką w dzieciństwie posiadał jeden z założycieli. Czyli wcale nie od radzieckiej rakiety ;). Jak na nowy browar przystało, jest to American India Pale Ale, z udziałem raczej standardowego zestawu chmieli: citra, cascade, amarillo, simcoe oraz rzadziej spotykanego tomahawk. Piwo nazywa się Metropolis, czy więc mamy tu nawiązanie do początków kina? Przeglądając plakaty filmu i przyglądając się etykiecie piwa, możemy śmiało uznać że tak. Zwłaszcza, że kolejne piwo ma się nazywać Nosferatu.

browar-raduga-piwo-metropollis

Ciekawi tego, co może zaprezentować nam nowy browar, przelewamy Metropolis do pokala. Tam okazuje się, że jest to mętne piwo, o czerwono-pomarańczowej barwie. Gęsta biała piana na początku wyglądała dość solidnie, jednak już po chwili całkowicie opadła. Wygląda na to, że wysycenie piwa nie jest zbyt wysokie.

Zapach Metropolis jest dość słodki i delikatnie owocowy, z wyraźnym charakterem słodu pszenicznego. Możemy wyłapać tutaj aromaty, przypominające ananasa oraz grejpfruta. Mamy nadzieję, iż ta podbudowa, będzie również obecna w smaku, dzięki czemu zrównoważy chmielowość całego piwa. Wyczuwalne są również, charakterystyczne zapachy iglasto-żywiczne, co po spojrzeniu na skład piwa, nie powinno nikogo dziwić.

piwo-metropolis-browar-raduga

Choć zapach wcale na to nie wskazywał, Metropolis jest mocno chmielone, a już po pierwszym łyku odzywają się silne kwiatowo i iglaste aromaty, a także konkretna gorycz o charakterze typowym dla piw z dodatkiem chmielu amarillo. Słody nie są już tak wyraźne, przez co równoważą smak jedynie na początku łyku.

Potem pierwsze skrzypce grają już chmiele, a najważniejsze stają się gorycz i iglasto-owocowy aromat.

Trzeba przyznać, że te są dość przyjemne, o ile ktoś toleruje charakterystyczną gorycz chmielu amarillo, oblepiającego podniebienie jeszcze przez dość sługą chwilę po spróbowaniu piwa.

browar-raduga-piwo-metropolis

Metropolis jest udanym piwem, biorąc pod uwagę, że zostało ono wyprodukowane na początku drogi, jaką ma przed sobą browar Raduga. Jednakże, gdyby porównać je do innych piw w tym stylu, wypada dosyć średnio. Nie ma tutaj nic, co mogłoby by to piwo wyróżnić, ani nic co mogłoby w jakikolwiek sposób zachwycać. Jest za to porządne AIPA, które powinno posmakować, wszystkim amatorom tego stylu. Z drugiej strony, nie jest to piwo dla kogoś, kogo odstrasza charakterystyczna gorycz i wspomniane wcześniej aromaty. Czekamy na kolejne piwo i przypominamy plakat filmu Metropolis 🙂

Źródło: fdp.pl

Piwna metryczka:
alk. 5,7%
ekstrakt 14,1%
IBU 60
styl american india pale ale
browar Raduga
Gdzie wypić? beerfy.com

Nasza ocena
piwkopelne2 piwkopelne2piwkopelne2piwkopolpelne2 piwkopuste2piwkopuste2

Browar ,