Miłosław i Ciechan Marcowe. Kto wygra ten pojedynek?

Piwa marcowe, charakteryzują się wyrazistym smakiem i czerwoną barwą. Proces ich warzenia tradycyjnie rozpoczynał się w marcu, stąd też ich nazwa. Jednakże okres konsumpcji przypada zwykle na listopad. I to właśnie na chłodne jesienne wieczory nadaje  się najlepiej.

Ciechan Marcowe.

Marcowe produkowane przez Ciechana zostało owinięte w standardową dla Ciechana etykietę, która raczej nie jest w stanie zadowolić wybrednych estetów.  Spośród innych produktów, wyróżnia się przede wszystkim ciemnoczerwoną barwą.Trzeba przyznać, że tutaj niestety rewelacji nie ma. Czas więc na test Marcowego piwa, zmysłami bardziej przeznaczonymi do degustacji.

Ale jeszcze chwilka dla oczu.  Kufel został wypełniony niezbyt gazowaną, ciemnoczerwona cieczą. Piana jest znikoma, biała, i po chwili znika. Barwa wygląda bardzo ciekawie, jednakże czas przesunąć skupienie w dół twarzy. Zapach unoszący się z kufla nie przypomina nic ciekawego. Nie czuć chmielu słodu ani żadnych innych aromatów. Uderza jedynie lekka metaliczność, ale możliwe że to cecha jedynie mojego egzemplarza.  Następuje pora na przesunięcie ciężaru degustacji jeszcze niżej. Dlatego przechylam kufel, a jego zawartość powoli wlewam do ust.

Dopiero tutaj jesteśmy w stanie poczuć czym naprawdę jest Marcowe. Zaczyna się od lekko kwaskowatego posmaku, a kończy na wyraźnej przyjemnej goryczce. Nasycenie jest niewielkie i nie przeszkadza ani nie umila smakowania. Jednakże dostarcza bardzo przyjemnych wrażeń. Bardzo lubię w piwie wyraźną goryczkę, i na tym polu Marcowy Ciechan mnie nie zawodzi.

piwo-marcowe-ciechan

A teraz czas na drugiego zawodnika.

To do czego przyzwyczaił nas do tej pory Miłosław, to dość dobre piwa po przystępnej cenie, dostępne głównie w porozrzucanych co 200m sklepach z pewnej sieci handlowej. Dzięki temu bardzo łatwo go dostać. Trzeba przyznać, że dostępność jest dużą zaletą Miłosława.

Jak zwykle, najpierw cieszą się oczy, ponieważ widzą piwo w równie przyjemnej barwie co produkt Ciechana, jedynie nieco mniej czerwonej. Aby nie przedłużać, etykietkę opiszę przy innej okazji i od razu przejdę do opinii pochodzącej z nosa.

Tutaj wrażenia zapachowe nieco lepsze od Ciechana. Można wyłapać parę nutek słodowych, ale generalnie nic nadzwyczajnego. Pianka znikła bardzo szybko, więc czas najwyższy zabrać się do smakowania.

Mimo, że w obu przypadkach mamy do czynienia z tym samym gatunkiem,  to wrażenia smakowe są nieco inne. Od razu uderza nas o słodszy smak, przechodzący w nieco ostry posmak, a następnie kończąca łyk lekka goryczka. W połączeniu z ostrym posmakiem i wyczuwalnym nieco alkoholem, goryczka staje się bardzo charakterystyczna, i jest właśnie tym, co wielu może odrzucać od wyrobu Miłosława. Trzeba przyznać, ze jest to dość charakterystyczny smak.

Who win?

Teraz, do rozstrzygnięcia, zostaje uruchomiony mózg, który pozwoli podsumować tropy zebrane przez inne zmysły i ofromować je w zgrabną całość. Ciechan uraczył nas ciekawą goryczką, nie prezentując  poza nią dużo więcej. Mamy tu dość smaczne i mocne piwo, pozbawione jakiegoś charakteru. Czyli coś co z pewnością wielu osobom przypadnie do gustu. Dlatego za to i za fajną goryczkę plusik dla Ciechana. Z drugiej półkuli atakuje Miłosław. Charakterystyczny, dziwny i ze zbyt mocno wyczuwalną nutą alkoholową, zabarwioną ostrym posmakiem, łączącym się z przyjemną piwną goryczką. Całość nadaje piwu charakteru, co sprawia, iż nie jest ono typowym wytworem dopasowanym do każdego konsumenta. Wiesz, że pijesz Miłosław Marcowe, a nie inny podobny produkt. I za to plus dla Miłosława!

I na koniec najważniejsze, głosy piwoszy za każdym z napitków. Spośród dwóch degustatorów, dwa głosy na Miłosława. Jak widać charakter wygrywa!

Poniżej prezentujemy subiektywną tabelkę pojedynkową. Pełny kufel oznacza, że właśnie to piwo wygrało pojedynek w danej kategorii.

 

Pole Bitwy Ciechan Marcowe      Miłosław Marcowe
Etykieta piwkopuste2 piwkopelne2
Kolor piwkopelne2 piwkopuste2
Goryczka piwkopelne2 piwkopelne2
Brak nieprzyjemnych posmaków piwkopelne2 piwkopuste2
Smak- wrażenie końcowe piwkopuste2 piwkopelne2
Cena piwkopuste2 piwkopelne2

 

Metryczka Ciechan Marcowe:

alk. 6,2%
ekstrakt 13,8%
styl: marcowe
cena: ok. 4 zł
poj. 0,5 l
butelka zwrotna
Gdzie wypić? beerfy.com

Metryczka Miłosław Marcowe

alk. 6%
ekstrakt 13,2%
styl: marcowe
cena: ok.3,50 zł
poj. 0,5 l
butelka zwrotna
Gdzie wypić? beerfy.com

Według Nas, obydwa piwa trzymają podobny poziom, dlatego ogólna ocena piw to:

piwkopelnepiwkopelnepiwkopelnepiwkopelnepiwkopuste2piwkopuste2

A o „wysokość pianki” wygrywa Miłosław.

 

Browar , ,