Ortodox Stout, Łasica i ortodoksyjne podejście do piwa

Za słownikiem języka polskiego, ortodoks, to osoba, która jest gorliwym wyznawcą jakiejś doktryny, idei, zwykle religijnej. Tym razem, piwowarzy z AleBrowaru, postawili sobie za cel gorliwe wyznawanie czystości gatunkowej piwa. Jest to idea przyświecająca całej serii piw o tej nazwie. A jak to zwykle bywa ze zbyt gorliwym wyznawaniem jakiejś ideologii, musi być jakaś ofiara. Tym razem będzie to stout.

alebrowar-kapsel

Muszka: +10 do masakrowania lewaków

Etykieta utrzymana jest we fioletowo – białej kolorystyce, z łasiczką tak elegancką, że aparat wykrywa jej twarz. Ciężko nam znaleźć cechy wspólne dla łasicy i stouta, co nie zmienia faktu, iż razem prezentują się ciekawie i dziwnie, w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Trzeba przyznać, że trochę intrygująco, co bardzo zachęca nas do degustacji. Nawiasem mówią, już dawno chcieliśmy go spróbować, ale nie było okazji. Poza tym Ortodox szybko znikał z półek. Tym razem udało nam się złapać łasiczkę, uwarzoną pod koniec lutego.

Ortodox leje się powoli…

…i sprawia wrażenie nieco oleistego. Ma czarny, przechodzący w brązowy kolor, który ledwo przepuszcza przez siebie światło. Wysycenie jest dość niskie, można by nawet powiedzieć, ze znikome. Zapach mocno zbożowy, z wyczuwalnym zapachem gorzkiej czekolady. Zapach jest pyszny i kuszący. Piana znikoma. Zobaczmy jak nasz ortodoksyjna łasiczka smakuje.

ortodox-piwo-alebrowar-stout

Do smaków wyczuwalnych w zapachu, dochodzi lekki kawowy aromat i delikatna chmielowa gorycz, dość charakterystyczna dla piw z AleBrowaru. Ale pokolei:

na początku czuć zbożowość oraz słodycz, przechodząca w gorzką czekoladę. Następnie, wyczuwalna jest chmielowa gorycz, po której powracają zboża.

Jest bardzo dobrze, byłoby idealnie gdyby piwo nie było zbyt słodkie. Oczywiście dla degustatorki nie była to żadna wada, więc warto pamiętać, że to co dla jednych jest wadą dla innych jest zaletą.

Porównując go z innymi, wypitymi ostatnio przez nas stoutami, ten jest zdecydowanie najsłodszy, najcięższy i z najmocniejszą słodowością. A już na pewno w porównaniu do Crack z Pracowni Piwa czy Dobry Wieczór z Pinty. W smaku i treściwości, Ortodox jest zbliżony do Smoky Joe, pomijając oczywiście aromat Whisky.

alebrowar-stout-ortodox-piwo

Łam Jasica!

Podsumowując, Ortodox to idealna propozycja dla fanów słodkich, ciemnych piw. Zdecydowanie, niezbyt dobra dla przeciwników słodkiego, silnie słodowego piwa. Czy faktycznie jest to piwo czyste gatunkowo? Mocny, słodki smak, zdaje się świadczyć iż nie. Z drugiej strony niska gorycz i silna słodowość, regulaminowy kolor oraz zbożowo – kawowy zapach kompatybilny ze smakiem, z pewnością są charakterystycznymi cechami Stouta. Do tego gorzka czekolada, i mamy naprawdę ciekawe piwo.

piwo-ortodox-alebrowar

O tym, czy jest ono dla Ciebie, musisz zdecydować sam. Ale z pewnością warto je kupić. Teraz czas na kłótnię, co do wystawionej oceny. Z jednej strony z każdym łykiem, piwo staje się coraz bardziej mdłe, z drugiej serwuje nam wspaniały smak zbożowy oraz gorzkiej czekolady, który ciężko znaleźć w innych piwach.

Ortodox’a powinno się pić w niskiej temperaturze, gdyż już po lekkim ogrzaniu, uwydatniają się nuty alkoholowe. Zalecana temperatura to 8-12 stopni Celsjusza, jednakże sugerujemy celować w raczej w dolną granicę tego zakresu. Biorąc to wszystko pod uwagę, uważamy, że ocena jak najbardziej zasłużona, zwłaszcza, iż jest to jedno z lepszych piw AleBrowaru! Czekamy na rozwinięcie serii oraz smak mokrego psa rasy Skye Terrier, który zostanie kolejnym Ortodoxem.

Piwna Metryczka
Alk. 5,6%
Poj. 0,5l
butelka bezzwrotna
cena 6,55zł
alebrowar.pl

Nasza ocena:
piwkopelne2 piwkopelne2piwkopelne2piwkopelne2piwkopolpelne2 piwkopuste2

Browar ,