Pożytek – porter żytni z browaru Genius Loci

Pożytek to piwo, którego nazwa powstała ze słów porter i żyto, bo w końcu jest to porter żytni. Autorzy piwa obiecują nam, że w smaku zbóż powinien być dostatek, co nas bardzo cieszy.

Genius Loci, to z łaciny duch opiekuńczy danego miejsca. W hotelu/browarze Słociak, zlokalizowanym pod Opolem, funkcję tą pełni dwóch wrocławskich piwowarów. Jako dobry duch, tworzą oni tam piwa, opatrzone nietuzinkowymi etykietami. Jedno z nich, mamy właśnie zamiar skosztować, a opatrzone jest ono wizerunkiem diabła pracującego w polu. Po takiej pracy, z pewnością wzięła go ochota na piwo, tak jak i nas.

Pożytek to porter żytni

Na pożytek nasz, i …

Pożytek ma kolor bardzo ciemnego brązu, który w słabszym oświetleniu wygląda po prostu jak czerń. Wydaje się dość gęste, a piana, która wytworzyła się na jego powierzchni, składa się dużych i małych pęcherzyków. Jest średniej wysokości i długo się utrzymuje.

Zapach jest wyraźnie zbożowy. Wyczuwamy tutaj prażone nuty, które nadały piwu kawowego aromatu. W ogólnym odczuciu, zapach jest słodki i przypomina kawę zbożową.

Pierwsze co zauważamy po spożyciu Pożytku, to wyraźna kwaśność. Jest ona zbyt mocno wyczuwalna i z pewnością będzie przeszkadzać wielu piwoszom. Piwo w smaku, nie jest już słodkie, a dominującymi smakami są kawa oraz cytrynowy posmak. Trzeba przyznać, że to dość dziwne połączenie, aczkolwiek nie smakuje tak źle jak brzmi. Piwo przywodzi na myśl jakieś cukiereczki, które mieliśmy już okazję jeść, ale nie możemy sobie przypomnieć ich nazwy. Wyczuwamy również charakterystyczny posmak żyta, a także delikatną wytrawność. Pożytek ani trochę nie przypomina np. znanych nam już coffee stoutów, oferując zupełnie nowy smak. Pytanie tylko, ilu znajdzie on zwolenników.

Pożytek jest słodki w zapachu, a kwaśny w smaku

… całego piwa ciemniego

Niestety, niewiele więcej możemy o tym piwie powiedzieć. Jest gorycz kawy, kwaśność cytryny, a także wytrawność i to wszystko. Piwo pije się przyjemnie, jednakże już po paru łykach, kwaśny smak zaczyna irytować. Porter ten, nie należy do łagodnych i jest ponadto odrobinę wodnisty. Polecamy go każdemu, kto nie obawia się kwasku i wytrawności, zwłaszcza iż ten ten drugi walor smakowy, zdaje się być co raz wyraźniejszy. Każdy, kto nie przepada za tego typu smakami, może sobie spokojnie darować Pożytek i znaleźć sobie coś pożytecznego do roboty. Jak dla nas, jest to piwo po prostu poprawne. Póki co, nie jesteśmy w stanie wyrobić sobie opinii na temat browaru Genius Loci, więc będziemy zmuszeni spróbować kolejne piwa od wrocławskich piwowarów. Ciężkie jest życie piwosza.

Połączenie smaku kawy i cytryny

Piwna metryczka:
alk. 5,6%
ekstrakt 14% i 14o
słody żytni, żytni karmelowy, chocolate, pale chocolate, amber
styl porter żytni
cena 6,70zł
Gdzie wypić? Beerfy.com

Nasza ocena:
piwkopelne2piwkopelne2piwkopelne2 piwkopolpelne2 piwkopuste2piwkopuste2