Roch Arden Smoked Oatmeal Stout

Co mają wspólnego Góry Kaczawskie, fabryka wapna i konie? Skoro jesteście na tej stronie to i tak pewnie już znacie odpowiedź. Chodzi o piwo.

A konkretnie o piwo uwarzone w browarze Roch, mieszczącym się w Nowych Rochowicach, niedaleko Bolkowa. Browar mieści się w byłej fabryce wapna. Konie zaś są kluczem do rozszyfrowania nazw piw, warzonych w browarze. Nam wpadł w ręce Arden, który wziął swoją nazwę od konia Ardeńskiego. Ze strony browaru możemy się dowiedzieć, że jest to silny koń, którego przodkowie pracowali jako konie pociągowe. Widać to również po samym koniu Ardeńskim, który jest zazwyczaj masywny i muskularny. A wracając do samego piwa, jest to Smoked Oatmeal Stout. A więc ciemne piwo, uwarzone na wędzonych słodach z dodatkiem płatków owsianych i  jęczmiennych. Liczymy więc na kawowo ogniskowe doznanie, z delikatna nutką owsa. Podoba nam się utrzymana w minimalistycznym stylu etykieta z literą R oraz informacjami na temat samego piwa.

piwo smoked oatmeal stout arden

Użyj Yrden

Arden ma kolor ciemnego brązu, a jego powierzchnię zdobi niska piana o dużych pęcherzykach. Jak można się było domyśleć, szybko zaczęły one znikać, pozostawiając na powierzchni jedynie cienką warstwę pianki.

Zapach jest silnie drewniany i wędzony. Wyczuwamy tutaj aromat płonącego drewna oraz szynki. Póki co czekolada czy kawa nie są zbyt wyczuwalne, jednak z pewnością pojawią się w smaku.

arden piwo roche

Piwo jest silnie dymione, a aromat płonącego drewna przewija się przez cały profil smaku. Czekolada pojawia się jedynie na początku, aby następnie ustąpić szynkowemu aromatowi. Zaraz po nim pojawia się dość mocna gorycz, po której pojawia się wyraźnie popielny posmak, znany z palonej kawy czy kiełbaski sojowej, którą jemy, mimo iż wpadła w ognisko. Na samym zaś końcu pojawia się niezbyt wyraźny, kwaśny posmak. Całość bardzo ciekawie się komponuje, dając piwo o wyraźnym i mocnym smaku. Słodowa podbudowa jest tutaj naprawdę mocna i stanowi dobrą bazę dla chmielowej goryczy i pozostającego na języku popiołu.

„Słuchaj się kurwa we wszystkim Roche’a, bo to patriota, chociaż chuj.”

Gdy dobrnęliśmy gdzieś do połowy piwa, kwaśny posmak zanikł, a w jego miejsce pojawił się gładki finisz, który zapewne zawdzięczamy płatkom jęczmiennym. Popielny posmak stał się mniej uciążliwy, choć i tak był na akceptowalnym poziomie. Ogólnie rzecz biorąc, Arden jest bardzo ciekawym piwem, które z pewnością znajdzie swoje miejsce w sercach piwoszy, kochających wędzony aromat. Jest on tutaj bardzo uwydatniony i ciekawie skomponowany z delikatną czekoladą, wyraźną chmielową goryczą oraz popielnym posmakiem. Jedyne czego nam brakuje to większego udziału chmieli w smaku, gdyż w tej chwili odpowiedzialne są jedynie za gorycz. Pierwszy kontakt z browarem Roch wypadł bardzo pozytywnie. Z pewnością spróbujemy kolejnych piw i zapoznamy się przedstawionymi na nich końmi.

Cytat z nagłówka oczywiście pochodzi z Wiedźmina 2 🙂

Piwna metryczka
Alk. 5,2%
Ekstrakt 14,7%
IBU 40
Słody wędzony, Caraaroma, Carafa typ I special
Dodatki palony jęczmień, płatki jęczmienne, płatki owsiane
Styl dymiony owsiany stout
Cena 7,50zł
rochbrowar.pl
Gdzie wypić? Beerfy.com

Nasza ocena
piwkopelne2piwkopelne2piwkopelne2piwkopelne2piwkopelne2 piwkopuste2

Browar ,