Sacrum i Profanum

Sacrum i Profanum. Te dwie siły przybrały miłą dla ludzi formę. Dzięki temu, każdy jest w stanie samemu zdecydować, czy bliższe mu jest to co ludzkie, czy to co boskie.

perun-sacrum-profanum

Obydwa piwa to wynik współpracy, pomiędzy browarem Perun, a zespołem Behemoth. Jedni z nich są mistrzami swojego rzemiosła, których każde kolejne dzieło, można uznać za swego rodzaju perełkę w swojej klasie. Drudzy robią piwo. Przedsięwzięcie jest więc nad zwyczaj ciekawe, choć nie pionierskie nawet na naszym rodzimym podwórku. Jednakże to co wyróżnia inne piwa sygnowane logiem kapeli, to przemyślany i spójny wizerunek graficzny. To co widzimy na etykiecie, koresponduje z symbolami, które możemy zobaczyć na ostatnim wydawnictwie Behemotha. Ciekawe, która wersja bardziej zasmakowała Nergalowi, Orionowi i Inferno. Zgadujemy, że Profanum. W końcu zarówno teksty utworów, jak i recytacja Ślubów Gombrowicza, świadczy o odrzuceniu Sacrum i skupieniu się na sferze Profanum. A zobaczmy jak będzie z nami.

sacrum-profanum-behemoth-perun

For thine is the kingdom, and the glory, forever

Sacrum, ma kolor ciemnej czerwieni, przechodzącej w bursztyn. Już podczas nalewania, słychać było, że jest wysoko wysycone. Piana wzniosła się wysoko, po czym szybko opadła, a na powierzchni piwa, została tylko jej cienka warstwa. Zapach jest wyraźnie słodowy i owocowy. Wyczuwamy tutaj charakterystyczne, belgijskie aromaty, takie jak białe kwiaty, brzoskwinia oraz ziołową ostrość. sacrum-belgian-ipa

Smak Sacrum, prezentuje nam łagodniejsze oblicze belgijskiej szkoły piwowarstwa. Mamy tutaj sporo owoców, a także chmielową goryczkę na średnim poziomie. Pozostaje ona w ustach, gdzie po przełknięciu zaczyna jej towarzyszyć lekka wytrawność. Całość skąpana jest brzoskwiniowo-ziołowym sosie, o ostrym charakterze, lecz nie tak wyrazistym jak się spodziewaliśmy. Zapowiadane egzotyczne owoce nie są jednak zbyt wyraźne i wyczuwamy tu jedynie marakuję, lecz wyraźniej można wyłapać tu nuty, które przypominają nam białe winogrona. Mamy więc tutaj kompromis pomiędzy IPA, a tym do czego przyzwyczaiły nas belgijskie piwa. Alkohol jest dobrze ukryty i niemalże niewyczuwalny, choć piwo delikatnie drapie w gardło. Dla każdego, kto obawia się, że będzie ono słodkie, śpieszymy donieść, że takie nie jest.

behemoth-sacrum-perun

Dość już tych Bogów! Dajcie mi człowieka!

perun-profanum-black-ipa

Przed nami stoi właśnie kolejne piwo. Tym razem odarte ze swej boskiej otoczki i zaprezentowane dokładnie takie, jakie faktycznie jest. Czarne. Profanum to Black IPA. Spodziewamy się więc konkretnej, chmielowej goryczy i kawowego aromatu. Póki co nasze oczekiwania pokrywają się z zapachem piwa. Mamy tutaj chmielowy aromat lasów iglastych, a także lekki zapach kawy.  Piana jest niska lecz oblepia szkło. W smaku przede wszystkim wyczuwamy kawę i czekoladę, które uzupełnione zostają o przyjemne chmielowe aromaty. Wyraźny jest również prażony aromat, a także interesujący, drzewny posmak oraz cytrusy. W ogólnym odczuciu, Profanum jest szorstkie w smaku i podobne do angielskich black IPA czy mocno chmielonych stoutów, pomimo wykorzystania do warzenia amerykańskich chmieli. Więc jeżeli ktoś lubi tego typu szorstkie i gorzkie piwa, będzie zadowolony z Profanum.

profanum-black-ipa

Podsumowując naszą degustację, mamy tutaj zestawienie owocowego IPA o belgijskim charakterze i black IPA o wyraźnym czekoladowo kawowym smaku z szorstką, drzewną goryczą. Obydwa piwa są bardzo ciekawe i z pewnością znajdą swoich zwolenników. Razem tworzą interesujący zestaw, którego warto spróbować. My jednak nie jesteśmy święci. Wybieramy Profanum.

Piwna metryczka Sacrum
Alk. 
6,2%
Ekstrakt 15% wag.
Słody pilzneński, monachijski, pszeniczny, karmelowy, bursztynowy
Chmiele Summer, Equinox, Iunga, Elle
Dodatki płatki owsiane
Styl Belgian IPA
Gdzie wypić? Beerfy.com

Piwna metryczka Profanum
Alk 5,6%
Ekstrakt 13%
Słody pilzneński, monachijski, karmelowe, czekoladowy 1200
Chmiele Chinook, Simcoe, Iunga, Palisade
Dodatki jęczmień palony
Styl Black IPA
Cena  9,40zł
Gdzie wypić? Beerfy.com

Nasza ocena Sacrum:

piwkopelne2piwkopelne2piwkopelne2piwkopelne2  piwkopuste2 piwkopuste2

Nasza ocena Profanum:

piwkopelne2piwkopelne2piwkopelne2piwkopelne2 piwkopolpelne2 piwkopuste2

Browar ,