Saison Curry Wurst

Z czym Wam się kojarzą Niemcy: Rammstein, Merkel, II Wojna Światowa? Browarnikom z Birbantu kojarzy się zaś z Currywurst. Dlatego postanowili stworzyć swoją własną interpretację tego  słynnego niemieckiego fast-foodu. Tylko że w płynie.

Skoro już mamy inspirację niemiecką kuchnią, to przydałby się również typowo niemiecki styl piwa jak np. rauchbock. Jednakże nie od dziś Birbant znany jest z kombinowania, dlatego postanowiono uwarzyć saison. Czyli styl typowo belgijski. A wszystko to z okazji ostatniej edycji Beer Geek Madness.

curry wurst piwo

Tym co ma sprawić, aby Curry Wurst Saison przypominało kiełbasę, są przede wszystkim wędzone słody. Za gorycz odpowie tutaj jeden gatunek chmielu, czyli typowo amerykański  Chinook, który powinien nadać piwu aromatów iglasto-grejpfrutowych. Jakby tego było mało, do piwa dodano również cukru, kardamonu, kolendry oraz pieprzu. Wszystko fajnie, tylko gdzie curry?

Z czym kojarzą się Niemcy? Z Saison na amerykańskim chmielu

Curry Wurst nie pachnie zbyt przyjemnie. Przypomina raczej słodki wędzony karton niż kiełbasę. W tle przewijają się nuty przypraw, w tym pieprzu. Jednakże całość nie zachęca do spożycia.

Piwo jest delikatnie mętne i ma jasno-złoty kolor z domieszką pomarańczy. Piana jest dość niska, a po chwili zostaje z niej jedynie śnieżnobiała obwódka przy krawędziach szklanki.

piwo saison curry wurst birbant

Piwo wita nas nawet przyjemnym wędzonym aromatem, który jest dość wyraźny. Po chwili zaś staje się wytrawne, a do gry wchodzą przyprawy dodatkowo potęgując to odczucie. Na końcu zaś pojawia się cytrusowa gorycz na niskim poziomie. Dzięki temu przechodzimy od delikatnie słodkiego, dymnego smaku, aż do kwaśno gorzkiej goryczy.

No cóż, być może piwo znajdzie swoich fanów. Niestety my nimi nie jesteśmy i nie potrafimy znaleźć w piwie zbyt dużo zalet. Wytrawność i kwaśny posmak przeszkodzi w popijaniu tym piwem obiadu, a jako piwo sesyjne nie nadaje się ze względu na absorbujący smak oraz cenę. Piwo możemy polecić jedynie fanatykom niemieckiej szkoły gotowania oraz żądnym nowych wrażeń piwoszom. Wszyscy inni mogą sobie je spokojnie odpuścić.

birbant saison curry wurst

Nasza ocena
piwkopelne2 piwkopelne2piwkopelne2piwkopuste2piwkopuste2piwkopuste2

Alk. 5,5%
Ekstrakt 14 BLG
IBU 43
Chmiele Chinook
Słody wędzony, pilzneński
Dodatki cukier, kardamon, kolendra, pieprz czarny
Cena ok 9 zł
Styl saison
Gdzie wypić? Beerfy.com

Browar ,