Piwo z ranka jak śmietanka. Śmietanka Toruńska.

 

Tym razem dla odmiany, coś z krainy Radia Maryja i pierników. Śmietanka Toruńska. Ale nie obawiajcie się. To jest piwo!

Wspomniana Śmietanka Toruńska została wyprodukowana przez browar restauracyjny Jan Olbracht, którego to wizerunek widnieje na etykiecie. Trzeba przyznać, że jej projekt jest dość ciekawy i oryginalny. Skromny pasek dookoła butelki, poszerzający się jedynie w miejscu, w którym znajduje się logo i nazwa piwa. Niestety, złote napisy na żółtym tle sprawiają, iż etykieta jest niezbyt fotogeniczna, a na zdjęciach wygląda trochę gorzej niż na żywo. Muszę nadmienić, że to mój pierwszy kontakt z wytworem toruńskiego Browaru Staromiejskiego, dlatego pozwolę sobie przybliżyć parę informacji na jego temat, jak na temat jego imieniodawcy.

O browarze Staromiejskim Jan Olbracht

Browar mieści się w kamienicy na  toruńskiej starówce i zaopatrza w złoty trunek, przede wszystkim klientów swojej restauracji. Został założony w 2012 roku i słynie z czterech głównych produktów. Śmietanki, Bursztynu i Piernika Toruńskiego, a także nieco bardziej standardowego – Obracht Pils. Czasami produkowane sa również piwa specjalne, które to, jak wynika z informacji na stronie Jana,  mają premierę raz w miesiącu.

A co ma wspólnego Jan Olbracht z Toruniem?

Jest to kwestia sporna, gdyż niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem jego życia była śmierć w toruńskim ratuszu. Oczywiście, jak to zwykle bywa, istnieją wątpliwości co do tego czy rzeczywiście zmarł on w Toruniu. Różne są również przypuszczenia co do powodu śmierci króla. Stres, obrażenia wynikłe z bójki czy najbardziej wiarygodna przyczyna – rzerzączka, brzmią równie prawdopodobnie. Mam tylko nadzieję, że piwowarzy nie próbowali oddać w smaku śmierci króla.

 Siup Śmietanę do kufla

Po przelaniu do kufla okazuje się, że śmietanka jest ciemniejsza, niż mogłaby na to wskazywać jej nazwa. Wyraźnie brązowy kolor, odróżnia ją od innych piw pszenicznych, a wysoka piania sprawia, że całość wygląda bardzo ciekawie. Lekki kożuszek utrzymuje się nawet chwile po nalaniu.

piwo-śmietanka-toruńska-w-kuflu

Zapach Śmietanki jest typowo pszeniczny. Lekko słodkawy i intensywny. Pierwszy łyk wita nas wysokim nasyceniem, a także bardzo wyraźnym smakiem słodów pszenicznych. Piwo jest dość słodkie i posiada lekką goryczkę, uzupełniającą jego smak.  Słodowy posmak jest bardzo silny i może nieco przeszkadzać, jednakże jest to również na swój sposób urok Śmietanki. Warto również zaznaczyć, że brakuje jakichkolwiek nieprzyjemnych posmaków. Jest to po prostu dobry pszeniczniak.

Muszę się przyznać, że nie jestem wielkim fanem piw pszenicznych, a i Śmietanka Toruńska mnie nie zaskoczyła. Jest to standardowe piwo pszeniczne, które smakuje po prostu dobrze. Niczym nie zadziwia i nie zachwyca, a jedynie pozwala ugasić pragnienie smakując po prostu jak piwo. A o to przecież chodzi.

Piwna metryczka:
Alk
. 5%
Poj. 0,5l
Styl: pszeniczne
butelka bezzwrotna
cena: 5,50zł
www.browar-olbracht.pl
Gdzie wypić? beerfy.com

Nasza Ocena:

piwkopelne2 piwkopelne2piwkopelne2piwkopolpelne2 piwkopuste2piwkopuste2

Browar ,